Reklama

Wiadomości

  • 19 lipca 2022
  • 27 lipca 2022
  • wyświetleń: 2309

Spotkanie Miasta Idei w Tychach - w poszukiwaniu nowego centrum

W poniedziałek, 25 lipca w Tychach odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji nowego centrum miasta, nad którą prace trwają od ponad roku. Wydarzenie z cyklu Miasta Idei zorganizowała katowicka Gazeta Wyborcza. W sieci można obejrzeć zapis transmisji na żywo z wydarzenia.

Miasta idei - debata ekspercka dotyczaca nowego centrum Tychów w Mediatece - 25.07.2022
Miasta idei - debata ekspercka dotycząca nowego centrum Tychów w Mediatece - 25.07.2022 · fot. UM Tychy


Przypomnijmy: Tychy chcą w okolicy ul. Jana Pawła II zbudować nowe centrum miasta. Chodzi o teren w rejonie alei Jana Pawła II, który ma około 15 hektarów powierzchni. Władze Tychów chcą w przyszłości stworzyć tu nowe centrum. Obecnie to niezagospodarowana, rozdzielona czteropasmową drogą wzdłuż wykopu kolejowego przestrzeń. W założeniu nowe centrum miasta Tychy to system tętniących życiem przestrzeni publicznych oparty na Osi Zielonej (główni projektanci miasta Hanna Adamczewska-Wejchert i Kazimierz Wejchert oparli kompozycję urbanistyczną nowego miasta na dwóch przecinających się tzw. elementach krystalizujących - Osi Zielonej - północ - południe oraz osi kolejowej wschód-zachód), łączącej północną i południową część miasta, a także odmienionej alei Jana Pawła II, która z tranzytowej arterii zmieni się w miejską ulicę. Decyzji, jak mają wyglądać przestrzenie publiczne w tej części miasta, na razie nie ma.

Nowe centrum Tychów - przykładowa koncepcja
Nowe Centrum Tychów - przykładowa koncepcja · fot. Michał Lorbiecki


O tym, jakie powinno być nowe centrum, porozmawiali 25 lipca w Mediatece uczestnicy debaty eksperckiej, która odbyła się tuż po warsztatach z mieszkańcami.

Gośćmi wydarzenia byli:

  • Andrzej Dziuba, prezydent Tychów,
  • Michał Lorbiecki, pełnomocnik ds. rozwoju nowego centrum miasta Tychy,
  • Paweł Jaworski, urbanista,
  • Wojciech Małecki, architekt
  • Magdalena Mike, pełnomocniczka prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. organizacji pozarządowych.


Debata była transmitowana w Internecie przez Miasto Tychy. Zapis można obejrzeć na Facebooku tyskiego ratusza: https://fb.watch/ewP3J9s9lq/

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.