tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2022
  • 19 lipca 2022

W Śląskiem rośnie liczba milionerów. A jak jest w Tychach?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach opublikowała dane dotyczące liczby milionerów w województwie śląskim w 2021 roku. Porównuje je z zestawieniem z roku 2020. W ostatnich latach przybywa milionerów w regionie. Ilu milionerów mieszkało w ubiegłym roku w Tychach?

pieniądze, pożyczki


Ponad 4200 milionerów mieszka w naszym województwie. W zeznaniach podatkowych za 2021 r. przychód* przekraczający 1 mln zł wykazało dokładnie 4232 mieszkańców regionu. W zeznaniach podatkowych za rok 2021 przychód* powyżej 1 mln złotych wykazało o 428 podatników więcej niż w zeznaniach za rok 2020 oraz 760 więcej niż w PIT za 2019 r. Podobnie jak w 2020 r. większość milionerów rozliczyła się w bielskich i częstochowskich urzędach skarbowych.

Najwięcej milionerów mieszka w okolicach Częstochowy, Bielska-Białej oraz Katowic. Spora część milionerów zamieszkuje również w Tarnowskich Górach, Gliwicach oraz... Tychach, choć w naszym mieście ich liczba w porównaniu z rokiem 2020 nieznacznie spadła.

Jak wskazuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, podobnie jak w latach poprzednich, największą grupę śląskich milionerów stanowią przedsiębiorcy. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90% milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód* ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (5,5%). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący przychody* z obrotu papierami wartościowymi (prawie 4%).

Poniżej zestawienie ze szczegółowymi danymi dotyczącymi liczby milionerów z podziałem na urzędy skarbowe w rozliczeniach podatkowych za 2021 oraz 2020 r.:

milionerzy w woj śląskim 2021


Z danych tych wynika, że z tyskim urzędem skarbowym rozliczyło się za 2021 rok 171 milionerów. W 2020 roku mieszkało w naszym mieście 178 milionerów.

* Po opublikowaniu artykułu wielu naszych czytelników miało wątpliwości, czy chodzi o dochód, czy przychód. O wyjaśnienie poprosiliśmy rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Michała Kasprzaka. Jak wyjaśnia, "celowo piszemy o przychodzie i to dane o przychodach są w zestawieniu. Prawie wszystkie osoby, które zarabiają najwięcej to przedsiębiorcy. W ich wypadku naturalnym elementem prowadzenia firmy jest rozliczenie kosztów uzyskania przychodów (np. wynikających z inwestycji, zakupów, itp). Koszty obniżają dochód, a co za tym idzie zmniejszają podatek. To powoduje, że każdy przedsiębiorca zmniejsza swój podatek do zapłaty, w ramach obowiązujących przepisów prawa, poprzez koszty (np. przez inwestycje w firmę). Jest to naturalny element podatku dochodowego i polskiego systemu podatkowego".

- Co ważne przychód jest lepszym wyznacznikiem jak duży jest biznes. Dzięki kosztom uzyskania przychodów nawet w sporej firmie można wykazywać niewielki dochód, a co za tym idzie płacić niski podatek. Dlatego też przychody powyżej 1 mln zł są kategorią, którą od bardzo wielu lat używamy pokazując liczbę milionerów - dodał przedstawiciel katowickiej IAS.

ar / tychy.info
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.