Reklama

Wiadomości

  • 14 lipca 2022
  • 24 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 8620

Mieszkańcy będą mieli dostęp do obrazu z monitoringu w ramach ITS

Mieszkańcy Tychów niedługo będą mieli dostęp do obrazu z kamer monitoringu, które zostały zamontowane w ramach systemu ITS na tyskich ulicach.

Monitoring w ramach ITS
Monitoring w ramach ITS · fot. materiały prasowe


W ramach systemu ITS na tyskich ulicach zamontowanych zostało ponad 600 kamer. Część z nich (316 sztuk) służy wideodetekcji, czyli wykrywaniu pojazdów. Z kolei 262 kamery monitoringu, będą rejestrować obraz na skrzyżowaniach i w jego obrębie. Kamery te pomagają w pracy inżynierów ruchu, ale też innych służb - policji czy Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W Tychach zostały także zamontowane kamery AMPR (86 sztuk), czyli te odczytujące numery rejestracyjne pojazdów, a także rozpoznające jego markę, model oraz kolor.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Artur Kruczek zapewnia, że wszelkie dane w systemie ITS podlegają ochronie, zgodnie z przepisami RODO, a dostęp do nich mają wyłącznie uprawnione jednostki w zakresie, jaki dotyczy ich profilu działania.

Na jakiej zasadzie mieszkańcy będą więc mieli dostęp do obrazu z monitoringu? Jaka będzie widoczność na zdjęciach i czy będzie można na nich rozpoznać twarze oraz numery tablic rejestracyjnych? Czy będzie dostęp do obrazu z każdej z kamer na terenie miasta?

- Już na wstępie uspokoję, że na portalu, zostaną zamieszczone zdjęcia z kamer monitoringu miejskiego o obniżonej jakości. Nie będzie możliwości rozpoznania twarzy czy numeru rejestracyjnego pojazdu - wyjaśnia Agnieszka Kijas - rzecznik prasowa Miejskiego Zarząd Ulic i Mostów.

Jak wyjaśnia rzecznik, nie będzie to ponadto obraz ciągły, a odnawiane co jakiś czas zdjęcia. Cały system został stworzony z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych, dlatego MZUiM zdecydował się na obniżenie jakości zdjęć dostępnych publicznie.

- Zastosowaliśmy także specjalne maskownice na budynkach otaczających skrzyżowania i to zarówno w wersji jaka będzie dostępna dla mieszkańców, jak i w tej, na której pracują operatorzy MZUiM. Zależy nam wyłącznie na obserwowaniu skrzyżowań pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodaje A. Kijas.

Z chwilą uruchomienia portalu będzie można sprawdzić m.in., jak wygląda ruch w mieście, jakie komunikaty pojawiają się na tablicach zmiennej treści, co pokazują kamery monitoringu wizyjnego, a także zaplanować swoją podróż. Portal wytyczy trasę, przeliczy dostępność rowerów miejskich, pojazdów komunikacji miejskiej, przeanalizuje aktualny ruch na ulicach i zaproponuje optymalne rozwiązania. Innymi słowy: wszystkie dane dotyczące ruchu w Tychach zostaną przedstawione w jednym miejscu.

Jak się dowiedzieliśmy, w tej chwili portal jest w fazie odbiorów i kalibracji z ITS i w najbliższym czasie MZUiM będzie w stanie go uruchomić, by każdy mógł z niego skorzystać. Poinformujemy, jak tylko to nastąpi.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.