tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 5 lipca 2022
  • 8 lipca 2022

Co, jeśli nie złożyliśmy deklaracji CEEB na czas? Tychy w rankingu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Minął ustawowy termin, 30 czerwca, do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Co zrobić, jeśli wskutek roztargnienia nie złożyliśmy deklaracji? Jak Tychy wypadły w rankingu gmin województwa śląskiego?

piec, kocioł węglowy
Co, jeśli nie złożyliśmy deklaracji CEEB na czas? · fot. bielsko.info


Po 30 czerwca w dalszym ciągu deklarację możemy złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy, tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie warto dłużej czekać na złożenie deklaracji do CEEB.

W jaki sposób można złożyć deklarację?

  • w formie elektronicznej, czyli przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie ceeb.gov.pl - jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, umożliwiający oszczędność czasu i pieniędzy, bez potrzeby wychodzenia z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji. Jej wypełnienie w aplikacji nie zajmie dłużej niż kilka minut.
  • w formie papierowej - wypełniony dokument należy wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy/miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).


Pamiętajmy, że obowiązek złożenia deklaracji nadal z nami pozostaje:

  • dla nowych źródeł ciepła - 14 dni od uruchomienia,
  • dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia,
  • dla wszystkich zapominalskich - natychmiastowe złożenie deklaracji.


Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie CEEB. Nie powoduje to jednak żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".

Link do strony projektu: www.gunb.gov.pl/podmenu/1713

Tychy w rankingu gminZ rankingu, który można znaleźć na stronie ceeb.gov.pl wynika, że wśród najlepszych gmin z województwa śląskiego pod względem liczby złożonych deklaracji, znalazły się dotychczas: Gaszowice (poziom wypełnienia bazy CEEB: 88%), Wyry (z wynikiem 88%) i Opatów (wynik: 86 %).

Tychy znalazły się na 52 miejscu. W naszym mieście 72 % gospodarstw domowych złożyło deklarację o rodzaju źródła ciepła.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj