tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 lipca 2022
  • 9 lipca 2022

Prezydent Tychów odpowiada na zarzuty minister klimatu

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, poinformowała w sobotę, 2 lipca na konferencji w Radomiu o uruchomieniu w tym miesiącu nowego segmentu programu „Czyste Powietrze”. Przy okazji wymieniła Tychy, Lublin, Rzeszów, Inowrocław, Szczecin, Szczecinek, Koszalin jako gminy, które "z różnych powodów, można podejrzewać, że są to powody polityczne, do tego programu nie chcą uparcie przystąpić". Prezydent Tychów Andrzej Dziuba odpowiada na te zarzuty.

Andrzej Dziuba
Andrzej Dziuba · fot. BM / tychy.info


Minister kierowała podczas konferencji apel do samorządów: odsuńcie względy polityczne skorzystajcie z tych środków, umożliwcie obywatelom skorzystanie z tego programu. Dostaniecie dodatkowego pracownika, dodatkowe wsparcie (...) - mówiła.

W niedzielę, 3 lipca prezydent Andrzej Dziuba zabrał głos w tej sprawie na swoim profilu w mediach społecznościowych.

- Odpowiadając Annie Moskwie, minister klimatu i środowiska: TAK - nie przystąpiliśmy do tego programu, bo nie czekając na działania rządu, rozpoczęliśmy realizację programów (korzystając m.in. ze środków zewnętrznych), które wpływają na poprawę jakości powietrza w Tychach. Programy te są korzystniejsze dla mieszkańców (nie są uzależnione od dochodów), a gmina i ich operator pomaga załatwić wszystkie formalności - pisze Andrzej Dziuba.

- Co więcej, razem z GZM będziemy realizować program STOP SMOG. We wrześniu pracę rozpocznie Ekodoradca, który będzie pomagał mieszkańcom w korzystaniu z dostępnych programów i podejmował kolejne działania na rzecz walki o czyste powietrze w mieście - zapowiada prezydent.

Przypomniał też, że aktualnie miasto realizuje program "Czysta decyzja" i jest w trakcie opracowywania kolejnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Jak wskazał prezydent, w ramach programu PONE w latach 2016 - 2021 stare, nieekologiczne źródła ciepła wymieniono na nowe kotły węglowe, kotły na biomasę, kotły gazowe, pompy ciepła i podłączenie do węzła cieplnego. - W sumie takie prace wykonano w blisko 2000 gospodarstw domowych w mieście. W ponad 200 lokalizacjach w ramach tego programu wykonano ocieplenia stropu, ścian lub wymianę okien. Uzyskana dotacja z WFOŚiGW na ten cel wyniosła ponad 17,7 mln złotych, wkład własny gminy oraz koszt operatora - 3,3 miliona złotych, 15,8 mln dopłacili do programu jego uczestnicy - wylicza.

Andrzej Dziuba przypomniał także, że w latach 2018 - 2021 w Tychach realizowano także Program Zmiany Systemu Ogrzewania. W ramach tego programu wymieniono stare kotły na koty węglowe, gazowe, na biomasę, kotły elektryczne oraz pompy ciepła w 210 lokalizacjach. W sumie program kosztował ponad 2,9 miliona złotych, z czego ponad 1 złotych wyniosła dotacja gminy.

- Tychy były także pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło w 2003 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas wymieniono 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wydano na ten cel w sumie 23 mln 849 tys. złotych, z czego sama dotacja wyniosła ponad 15 milionów złotych - argumentuje.

ar / tychy.info
źródło: Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów / facebook.com

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.