tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2022
  • 4 lipca 2022

[Historyczne zdjęcie] Lato 1969. Spacer al. Rewolucji Październikowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Letni spacer w Tychach po Alei Rewolucji Październikowej... Jak co weekend, czas na kolejną porcję wspomnień dzięki fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Aleja Rewolucji Październikowej (ok. 1969), autorstwa Zygmunta Kubskiego
Aleja Rewolucji Październikowej ok. 1969 roku · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Zdjęcie przedstawia Aleję Rewolucji Październikowej. Do 1968 roku była to ul. Paprocańska, a od 1989 r. jest to al. Niepodległości. To jedna z głównych ulic dwujezdniowych w Tychach.

Wzdłuż chodnika rosły kwiaty ogrodowe, kanny (pacioreczniki). Pasma jezdni oddzielały trawniki obsadzone młodymi drzewkami. Przy ulicy znajdował się przystanek autobusowy z wiatą i ławką, usytuowany naprzeciwko punktowców na os. D (D3) w pobliżu ul. K. Darwina (osi zielonej).

Fotografia uwieczniła autobus AUTOSAN H-27 z tabliczką PRZEWÓZ OSÓB. Autobusy różnych przedsiębiorstw, przewożące pracowników, często zatrzymywały się i zabierały też innych pasażerów. Przed autobusem można dostrzec kobietę w stroju ludowym. Jak pisze Barbara Kopia z Muzeum Miejskiego, w tym czasie, strój ludowy pszczyński nosiły nieliczne kobiety z sąsiednich wsi (Paprocan, Wygorzela, Wilkowyj, Wartogłowca i Cielmic).

W tle widać cztery budynki mieszkalne, pięciokondygnacyjne oraz wieżowiec w budowie.

Fotografia pochodzi z albumu opracowanego w 1971 roku, przez pracowników Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w Tychach dla Dyrektora, Witalisa Barańskiego.

Więcej: muzeum.tychy.pl/zbiory/fotografia/aleja-rewolucji-pazdziernikowej-ok-1969

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj