tychy.info

Wiadomości

 • 20 czerwca 2022

Jak dawkować witaminę D3?

Materiał partnera:

Witamina D3 to witamina, której brakuje według badań aż ok. 90% naszych rodaków. Tymczasem jej niedobór może wiązać się z dość poważnymi zdrowotnymi konsekwencjami. Z pewnością warto więc pamiętać o regularnej suplementacji tejże witaminy. Kto powinien pamiętać o tym najbardziej i z jakimi konsekwencjami musimy liczyć się, nie przyjmując odpowiedniej dziennej dawki witaminy D3?

Whitpress


Czym jest witamina D3?Witamina D3, czyli cholekalcyferol, to jedna z najważniejszych dla naszego organizmu form witaminy D. Może ona być wytwarzana przez ludzki organizm (pełni funkcję prohormonu). Jej bogatym źródłem są ryby morskie, jednak bogate pokłady znaleźć możemy także w grzybach shitake, oraz (w mniejszych ilościach) także w nabiale. Zakupić ją można także pod postacią suplementu diety. Często wybieranym produktem jest między innymi łatwo dostępna solgar witamina D3 w internetowych aptekach.

Stosowanie witaminy D3 wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Może chronić między innymi przed cukrzycą, czy niektórymi chorobami nowotworowymi. Zauważono także, że działa ona w sposób korzystny na pracę ludzkiego serca. Oczywiście, to tylko wybrane jej plusy.


Dlaczego warto stosować witaminę D3?Witamina D3 pełni naprawdę bardzo ważną rolę w naszym organizmie, jako że jest ona jednym z podstawowych elementów odpowiadających za rozwój układu kostnego człowieka. Mineralizuje bowiem kości i wspiera ich zdrowie. Jej korzystne właściwości jednak oczywiście, się na tym nie kończą. Reguluje także gospodarkę wapniowo-fosforową ludzkiego organizmu. Odpowiednia jej suplementacja sprawia zatem, że nieprawidłowy poziom wapnia i fosforu w naszym organizmie zostanie wyrównany.

Regularne przyjmowanie witaminy D3 jest także bardzo ważne z punktu widzenia układów nerwowego, czy mięśniowego. Zbyt mała ilość witaminy D3 w ludzkim organizmie może bowiem doprowadzić do zaburzeń snu, a także bólów mięśniowych. Co więcej - w przypadku kobiet w ciąży, niedobór witaminy D3 może w przyszłości być jednym z czynników warunkujących wystąpienie zaburzeń autystycznych u dziecka.

Witamina D3 ma także wpływ na
 • odporność,
 • metabolizm w tkankach,
 • metabolizm kości,
 • układ krążenia.


Jej suplementacja jest więc naprawdę bardzo ważna, niezależnie od tego, jakiego rodzaju pozytywne efekty chcielibyśmy uzyskać.

Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy D3?Wiele osób zastanawia się, czy witaminę można przedawkować. Otóż okazuje się, że jak najbardziej - następuje wówczas tzw. hiperwitaminoza. To właśnie dlatego tak ważne jest, by zawsze przestrzegać dołączonych do opakowania instrukcji stosowania. Choć przedawkowanie witaminy D3 nie jest, na szczęście, zbyt częstą przypadłością, może ono doprowadzić między innymi do:
 • bólów głowy i brzucha,
 • biegunek lub zaparć,
 • nudności,
 • zapalenia skóry,
 • utraty apetytu,
 • nadpobudliwości i rozdrażnienia,
 • nadmiernego pocenia.


Nie są to, jak widać, objawy przyjemne. W najgorszym zaś przypadku - u kobiet w ciąży, nadmiar witaminy D3 w organizmie może nawet doprowadzić do uszkodzenia płodu. Zawsze należy mieć to na uwadze i suplementować ją w odpowiedzialny sposób.