tychy.info

Wiadomości

  • 13 czerwca 2022

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Materiał partnera:

Na sprawdzeniu tego, kto jest właścicielem konkretnej działki zależy nam zazwyczaj w przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani jej kupnem. Czy jest zatem możliwe ustalenie właściciela działki, gdy znamy wyłącznie jej lokalizację? W czym pomaga znajomość numeru ewidencyjnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?


Ustalenie właściciela działki po lokalizacjiKiedy najczęściej staramy się ustalić właściciela danej działki? Przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani jej kupnem. W takiej sytuacji z reguły znamy wyłącznie lokalizację nieruchomości, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy pozwoli to uzyskać dane jej właściciela. W praktyce jest to możliwe, ponieważ korzystając z darmowej aplikacji Geoportal360.pl możliwe jest odnalezienie danej działki na interaktywnej mapie, a następnie uzyskanie jej numeru lub adresu administracyjnego (identyfikatora). Następnie należy ustalić numer księgi wieczystej danej działki oraz zapoznać się z jej treścią, ponieważ dysponując numerem można uzyskać bezpłatny wgląd do księgi wieczystej. To właśnie tam znajdują się dane właściciela lub właścicieli działki. Szczegółowo cała procedura została opisana w artykule dostępnym pod linkiem: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-sprawdzic-kto-jest-wlascicielem-dzialki/.

Sprawdzenie właściciela działki po numerze ewidencyjnymZdarzają się również sytuacje, że osoba zainteresowana daną działką zna jej numer ewidencyjny. Czy pomoże to ustalić właściciela nieruchomości? Oczywiście, że tak, ponieważ w tym przypadku należy zastosować procedurę opisaną w poprzednim akapicie, która jest jednak znacznie uproszczona, ponieważ do uzyskania pozostaje jedynie numer księgi wieczystej danej działki. Wyszukiwanie jej na mapie nie jest już konieczne, co ogranicza ryzyko wybrania niewłaściwej nieruchomości. Funkcjonalność ta sprawdza się doskonale w przypadku szukania działek w serwisach ogłoszeniowych, ponieważ sprzedający często udostępniają w ogłoszeniach numery ewidencyjne. W efekcie w prosty sposób można uzyskać nie tylko dane osobowe właściciela, ale również wgląd do treści księgi wieczystej.

Czy można uzyskać informacje o właścicielu działki w urzędzie?Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy możliwe jest uzyskanie informacji o właścicielu działki drogą urzędową. Warto mieć świadomość, że jak najbardziej tak, a tego typu informacji może udzielić zarówno właściwy dla danej lokalizacji Sąd Rejonowy, jak i Starostwo Powiatowe, które prowadzi Państwową Ewidencję Gruntów (PEG). Należy jednak pamiętać, że uzyskanie danych właściciela działki na drodze urzędowej nie jest dostępne dla każdego, ponieważ składając tego typu wniosek należy nie tylko posiadać dane ewidencyjne działki, ale również wykazać się interesem prawnym w stosunku do danej nieruchomości. W tym miejscu warto podkreślić, że wyrażenie chęci zakupu działki nie jest interesem prawnym.

Podsumowując należy stwierdzić, że ustalenie właściciela działki jest jak najbardziej możliwe nawet w przypadku, gdy znamy wyłącznie jej lokalizację. Warto jednak mieć świadomość, że zdecydowanie łatwiej uzyskać tego typu informacje korzystając z internetowych baz danych niż w państwowych urzędach, czy sądzie, gdzie należy wykazać się interesem prawnym w stosunku do konkretnej nieruchomości.