tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2022

Młodzi mężczyźni ukryci w ciężarówce ujawnieni w Tychach

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Tychach dwóch obywateli Afganistanu, którzy podstępem przekroczyli granicę do Polski.

Młodzi mężczyźni ukryci w ciężarówce ujawnieni w Tychach
Młodzi mężczyźni ukryci w ciężarówce ujawnieni w Tychach - 31.05.2022 · fot. Straż Graniczna


31 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu otrzymali informację od tyskich policjantów o dwóch obcokrajowcach ujawnionych w Tychach, w naczepie rumuńskiego tira.

W wyniku dokonanej przez funkcjonariuszy SG kontroli legalności pobytu ustalono, iż mężczyźni nie posiadają żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość, w związku z czym zostali zatrzymani. Obydwaj zadeklarowali obywatelstwo Afganistanu.

W toku prowadzonych czynności służbowych, funkcjonariusze SG ustalili, że mężczyźni podróżowali ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego, przewożącego plastikowe skrzynie z Turcji. Kierowca ciężarówki, obywatel Rumunii, nie miał pojęcia, że podróżują z nim nielegalni migranci. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Republiki Czeskiej do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Obaj przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia.

Następnie dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności na 6 miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Nastolatkowie otrzymali również dozór kuratorski. Wobec cudzoziemców wszczęte zostały postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Na podstawie systemu EURODAC stwierdzono, iż obydwaj mężczyźni byli już rejestrowani w systemach w związku z zatrzymaniem na terytorium Bułgarii, gdzie pobrano od nich odciski linii papilarnych. W trakcie czynności służbowych jeden z mężczyzn wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium RP. Wobec Afgańczyków został złożony wniosek do sądu o umieszczenie ich w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

ar / tychy.info
źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.