tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 5 czerwca 2022
  • 10 czerwca 2022

[Historyczne zdjęcie] Sanitarki z lat 50

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

W naszym weekendowym cyklu realizowanym dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego w Tychach, publikujemy tym razem fotografię, która uwieczniła pojazdy transportu sanitarnego, służące naszemu miastu. Zdjęcie pochodzi z lat 50.

Powiatowa Kolumna Transportu Sanitarnego
Powiatowa Kolumna Transportu Sanitarnego · fot. Zbiory Działu Fotografii Muzeum Miejskiego. Autor nieznany


Na zdjęciu widać samochody osobowe i sanitarki zaparkowane przed budynkiem na podwórzu, przy pl. Wolności 3 w Tychach. Stoją dwie duże sanitarki marki Renault, dwie marki Skoda 1102 oraz samochody osobowe marki Skoda 1101 i Fiat 1100. Nad wejściem do budynku widoczny napis Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tychach. W budynku oprócz pomieszczeń administracyjnych znajdowało się także zapłacze techniczne.

Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach, w 1954 roku w wyniku zmian administracyjnych w kraju, z powiatu pszczyńskiego wyodrębniono północną część i utworzono powiat tyski z siedzibą w Tychach. Dlatego też, w 1955 roku podzielono Powiatową Kolumnę Transportu Sanitarnego w Pszczynie i przeniesiono do Tychów środki transportowe: 5 sanitarek, 5 samochodów osobowych i samochód ciężarowy marki Mercedes oraz część zaplecza technicznego. Oddelegowano do pracy 15 osób: kierowców, mechaników i pracowników administracji i utworzono samodzielną placówkę.

Fotografia pochodzi z Kroniki PKTS założonej 4 kwietnia 1971. Autor nieznany.

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj