tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2022
  • 2 czerwca 2022

Tyszanka z Brązowym Laurem w konkursie WroClavile 2022

Tyszanka Emilia Perek z IV LO zdobyła Brązowy Laur - nagrodę III stopnia - w VII Międzynarodowym Konkursie dla Pianistów Amatorów WroClavile 2022!

Emilia Perek podczas konkursu dla Pianistów Amatorów WroClavile 2022
Emilia Perek wystąpiła w konkursie Pianistów Amatorów WroClavile 2022 · fot. Archiwum prywatne


Emilia Perek uczy się gry na fortepianie od 7 roku życia. Dziś ma 18 lat i jest uczennicą IV Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Edukację muzyczną rozpoczęła w Stowarzyszeniu Ognisk Artystycznych SOArt w Tychach. Naukę kontynuowała w szkole Mała Muza w Tychach. Obecnie uczy się w Centrum Muzyki Nad Rawą w Katowicach pod okiem Szymona Łęczyckiego. Emilia ukończyła także Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Tychach w klasie wiolonczeli.

W konkursie do eliminacji przystąpiło około 200 osób. Do finału zakwalifikowano 21 (przyjechało 15). Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany: od osób kilkunastoletnich do osób dorosłych. Finały odbywały się w dniach 26-28 czerwca w Sobótce. Emilia dostała się do finału, w którym zdobyła III miejsce!

Zagrała:

  • Nokturn Es-dur op. 9 no. 2 - Fryderyk Chopin
  • The Parko On Piano (z filmu "Marzyciel") - Jan A.P. Kaczmarek
  • Sonata op. 2 no. 1 cz.1 - Ludwig van Beethoven


- Przygotowania do konkursu były dla mnie ciekawym wyzwaniem, które zaowocowały dużym rozwojem i kwalifikacją do finału. Sam konkurs był doskonałym doświadczeniem, przepełnionym muzyką i ludźmi, których łączy jedna pasja - gra na fortepianie. Jeśli przygotowania do matury nie przeszkodzą to będę się starała w przyszłym roku znów wziąć udział w tym konkursie, ponieważ ma on niepowtarzalny klimat - mówi Emilia Perek.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny WroClavile jest wydarzeniem kulturalnym unikatowym w skali kraju i Europy. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie pianiści amatorzy - a więc wszyscy ci, którzy nie są uczniami lub absolwentami państwowych szkół muzycznych drugiego stopnia oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu, mogliby skonfrontować swoje umiejętności na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestnicy konkursu są amatorami w ścisłym znaczeniu tego słowa - to ludzie, którzy nie przeszli długoletniej, sformalizowanej drogi nauczania gry na instrumencie, nigdy nie wykonywali zawodu muzyka, a jedynym motywem nauki gry na instrumencie jest dla nich pasja do muzyki fortepianowej i klasycznej. Pianiści ci, mimo że nie uczęszczali do państwowych szkół muzycznych, osiągnęli wysoki poziom gry, daleko wykraczający poza repertuar ognisk muzycznych, domów kultury i państwowych szkół muzycznych pierwszego stopnia. Konkurs nie stawia ograniczeń wiekowych - mogą brać w nim udział zarówno nastolatkowie jak i osoby dojrzałe, od lat zajmujące się zawodowo czym innym niż gra na fortepianie.

Więcej na: wroclavile.com/pl/about-the-wroclavile-competition

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.