Wiadomości

  • 27 maja 2022
  • wyświetleń: 753

Sprzedaż samochodu - co dalej z ubezpieczeniem OC?

Materiał partnera:

Przy sprzedaży samochodu trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności, aby wszystko zostało prawidłowo załatwione. O ile osoby, które zajmują się tym na co dzień, nie mają problemów z opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych czy przygotowaniem umowy, to jeżeli sprzedajesz samochód po raz pierwszy, mogą pojawić się pewne wątpliwości. Na szczęście poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym umowa kupna sprzedaży samochodu zostanie prawidłowo wypełniona. Dowiesz się również, czy należy wypowiadać umowę OC.

unsplash.com


Czy sprzedaż samochodu jest skomplikowana?
O czym pamiętać przy sprzedaży auta?
Co zrobić, jeżeli aktualne ubezpieczenie OC wciąż obowiązuje?

Sprawdź, czy zgłoszenie sprzedaży samochodu w urzędzie skarbowym jest konieczne przy zbyciu pojazdu oraz co zrobić, jeżeli wciąż obowiązuje wykupione ubezpieczenie OC. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również pieniądze.

Czy sprzedaż samochodu jest skomplikowana?Samo sprzedanie auta jest obecnie bardzo proste, szczególnie że ze względu na braki w dostępności nowych pojazdów wiele osób jest mocno zainteresowanych zakupem używanego pojazdu. Wystarczy więc zrobić dobre zdjęcia, dokładnie opisać pojazd i zamieścić ogłoszenie na jednym z popularnych serwisów, aby w kilka dni lub nawet godzin znalazł się kupiec. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że przy sprzedaży samochodu należy poinformować potencjalnego nabywcę o ewentualnych usterkach, aby uniknąć nieporozumień i późniejszych problemów.

O czym pamiętać przy sprzedaży auta?Na umowie sprzedaży powinny znaleźć się dane sprzedającego oraz dane nabywcy pojazdu. Kupujący musi również pamiętać o tym, aby zapłacić podatek. Sprzedawca samochodu w momencie znalezienia nowego właściciela pojazdu musi mu przekazać kompletną dokumentację. Chodzi przede wszystkim o kartę pojazdu, instrukcje, książkę serwisową i dowód rejestracyjny. Najważniejsze dla sprzedającego jest jednak to, że procedura sprzedaży samochodu powinna obejmować również kontakt z ubezpieczycielem. Należy go poinformować o fakcie zbycia pojazdu. Najlepiej w tym przypadku nawiązać do umowy kupna sprzedaży pojazdu i wysłać dokument w formie pisemnej, aby sprzedający miał potwierdzenie, że kontaktował się z firmą ubezpieczeniową. Nie chodzi wyłącznie o to, aby uniknąć w przyszłości opłat. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku po podpisaniu umowy kupna sprzedaży samochodu, narażają się na konsekwencje finansowe. Dodatkową korzyścią jest to, że zgłaszając tego typu informację, obowiązek opłacenia przyszłych składek przechodzi na nowego właściciela. Jeżeli więc płatność została podzielona na dwie raty, a w międzyczasie doszło do sprzedaży auta, to drugą ratę będzie musiała zapłacić osoba, która kupiła auto. Więcej informacji można znaleźć w artykule opisującym sprzedaż samochodu a ubezpieczenie.

Co zrobić, jeżeli aktualne ubezpieczenie OC wciąż obowiązuje?Jak widać, poinformowanie firmy ubezpieczeniowej przez sprzedającego auto, jest w jego interesie, dlatego nie należy tego odkładać na ostatnią chwilę, bo wówczas można zapomnieć o tym obowiązku. Nie należy się natomiast przejmować tym, że nowy właściciel spowoduje wypadek, co mogłoby wpłynąć na zniżki przysługujące sprzedającemu. W takiej sytuacji, o ile została podpisana umowa i doszło do zgłoszenia sprzedaży ubezpieczycielowi, dotychczasowy właściciel automatycznie przestaje odpowiadać za ewentualne wypadki. Nowe ubezpieczenie dla auta, które kupi się po sprzedaży starego pojazdu, można znaleźć na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ i dzięki temu sporo zaoszczędzić przy podpisywaniu umowy.