Wiadomości

  • 27 maja 2022
  • 3 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2625

Dotacje dla kościoła Ducha Św. i kamienicy przy Katowickiej

Rada Miasta Tychy podczas posiedzenia w dniu 26 maja zdecydowała o przyznaniu dotacji dla dwóch zabytków - kościoła pw. Ducha Świętego oraz kamienicy przy ul. Katowickiej 14.

kościół p.w. Ducha Świętego w Tychach
Kościół Ducha Świętego · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


Przyznano dotację w łącznej wysokości 63 tys. 99 zł Parafii Rzymskokatolickiej pw. Ducha Świętego na opracowanie programu prac konserwatorskich oraz projektu odprowadzenia wód gruntowych i odpadowych budynku kościoła. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Przyznano również dotację w wysokości 7 tysięcy złotych Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. Katowickiej 14 na wykonanie i zamontowanie drzwi z drewna dębowego, przygotowanie domofonu i samozamykacza. Jest to budynek ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Kamienica przy ul. katowickiej 14
Kamienica przy ul. Katowickiej 14


Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały, budynek mieszkalny przy ul. Katowickiej powstał na początku XX wieku jako dom mieszkalny dla pracowników Browaru Książęcego. Stanowi więc ważny element zespołu browaru. Obiekt nie był przebudowywany, zachował swoja bryłę w niezmienionej formie. Prace remontowe będą polegały na wymianie drzwi wejściowych na drewniane, które odtwarzają historyczną formę stolarki drzwiowej.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.