Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2022
  • 29 czerwca 2022
  • wyświetleń: 19051

[WIDEO, FOTO] II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"

W miniony weekend powróciły Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"! Tegoroczna impreza trwała aż trzy dni - między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadały miasta Pszczyna oraz Tychy.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior


Pierwszy dzień zawodów balonowych nie wyglądał tak, jak sobie to wymarzyli organizatorzy. Mimo ładnej pogody piątkowy wieczór zaczął się i skończył na prezentacji dwóch balonów z przybyłych około dwudziestu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne załogi nie zdecydowały się na nadmuchanie swoich balonów.

Zawody, w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego otworzył dyrektor organizator Ars Cameralis Marek Zieliński. Władze miasta Tychy reprezentowali: Przewodnicząca Rady Miasta, Barbara Konieczna, oraz I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych, Maciej Gramatyka.

II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. wpk / pless.pl


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - 25.06.2022 r. · fot. Krzysztof Wobik


Konkursowe loty odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. W tym roku w ramach zawodów zaplanowano cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę.Niedzielne zawody w Tychach rozpoczęły się zgodnie z planem organizatora. Około godziny 5:30 rano, zgromadzone załogi na terenie zielonym, przyległym do tyskiej Mediateki przystąpiły do rywalizacji w zawodach.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - 26.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Niestety, to jedyny miły akcent tego dnia w Tychach. Popołudniowe loty, ze względu na pogodę i warunki atmosferyczne zostały odwołane. Pomimo wielokrotnych zmian programu, wprowadzanych przez organizatorów, zgromadzeni licznie w tym miejscu tyszanie, obeszli się smakiem. Nie dane im było dopingować na żywo startujących załóg. Jedynym pozytywnym akcentem, tego wieczoru, było pojawienie się marszałka Jakuba Chełstowskiego, prezydenta miasta Tychy - Andrzeja Dziuby oraz Burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom.W tym roku w zawodach brało udział 20 załóg balonowych, które zmierzyły się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. "pogoń za lisem" i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego "krzyżem".

Trasa przelotu i konkurencje były ogłaszane przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów były gale balonowe, podczas których zostali ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostały oświetlone ogniem palników, a balony zamieniały się w olbrzymie lampiony, które rozświetlały niebo.

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów była pogoda, a jednym z kluczowych elementów - wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczynały rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2-3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie - jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.

Organizatorem zawodów byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

ar, mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.