tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 24 maja 2022
  • 25 maja 2022

12 tys. zł za przewożenie zbyt dużej ilości niebezpiecznych odpadów

Zatrzymana w Tychach ciężarówka przewożąca odpady była za wysoka i zbyt długa. Jej ładunek wystawał ponad normę. Inspektorzy z Ochrony Środowiska stwierdzili, że transportowany jest inny rodzaj odpadów, niż ten, który został zgłoszony. Przewożone śmieci były mieszaniną, czyli odpadem niebezpiecznym. Samochód nie miał też przeglądu technicznego naczepy. Kara wyniosła ustawowe maksimum, czyli 12 tys. zł.

12 tys. zł za przewożenie zbyt dużej ilości niebezpiecznych odpadów
Zatrzymana w Tychach ciężarówka przewożąca odpady była za wysoka i zbyt długa. Wiozła niezgłoszony odpad niebezpieczny. Nie miała ważnego przeglądu - 20.05.2022 · fot. WIDT w Katowicach


Inspektorzy kontrolujący przewozy drogowe na drodze krajowej nr 1 w Tychach, zatrzymali w miniony piątek, 20 maja pojazd polskiego przewoźnika. Pojazd był oznaczony białą tablicą z napisem „Odpady”. Miejsce kontroli było przystosowane do wykonywania pomiarów normatywności pojazdów, toteż pojazd został zważony i zmierzony. O ile z wagą nie było problemu, to legalizowane przyrządy pomiarowe, jakimi dysponują inspektorzy, wskazały przekroczenie zarówno wysokości pojazdu z ładunkiem (o 17 cm) jak i jego długości (o 12 cm). Pojazd był zatem nienormatywny.

12 tys. zł za przewożenie zbyt dużej ilości niebezpiecznych odpadów
Zatrzymana w Tychach ciężarówka przewożąca odpady była za wysoka i zbyt długa. Wiozła niezgłoszony odpad niebezpieczny. Nie miała ważnego przeglądu - 20.05.2022 · fot. WITD Katowice


Inspektorzy sprawdzili oczywiście także przewożony ładunek i zweryfikowali zgłoszenie przewozu w systemie BDO. O ile zgłoszenie się zgadzało, o tyle wątpliwości wzbudził ładunek, a ściślej jego rodzaj. Do przewozu zgłoszony był odpad o kodzie „19 10 04” (lekka frakcja i pyły inne niż wymienione w 19 10 03), a załadowana była ewidentnie mieszanina odpadów. O pomoc w prawidłowym zakwalifikowaniu rodzaju odpadu poproszono inspektorów z Katowickiego WIOŚ, którzy po przybyciu na miejsce kontroli potwierdzili wątpliwości inspektorów ITD. Przewożone odpady były mieszaniną odpadów, czyli odpadem niebezpiecznym, oczywiście innym aniżeli odpad zgłoszony do BDO.

Ponadto kontrola danych w systemie CEPiK wykazała, że naczepa pojazdu już od ponad miesiąca nie posiada ważnego przeglądu technicznego, co najwyraźniej umknęło uwadze zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zarządzającej transportem i za co niestety poniosą oni odpowiedzialność finansową. W sumie naliczone przez inspektorów ITD kary na przewoźnika sięgnęły ustawowego maksimum - 12 tys. zł.

ar / tychy.info
źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.