tychy.info

Wiadomości

  • 20 maja 2022

Co zabrać na wyprawę w góry?

Materiał partnera:

Wiele osób, które po raz pierwszy wybierają się na trekking, nie ma pojęcia o tym, jakie akcesoria należy ze sobą zabrać. Wbrew pozorom lista przydatnych przedmiotów jest naprawdę spora, dlatego warto się na niej skupić. Właśnie dlatego przed wyjściem w góry warto zapisać wszystkie potrzebne akcesoria na kartce, aby niczego nie zapomnieć. Dzięki takiemu działaniu twoje pakowanie przebiegnie także znacznie szybciej. Sprawdź sam, co warto zabrać na wyprawę w góry!

Co zabrać na wyprawę w góry?


Odpowiedni plecakPlecaki i pokrowce turystyczne to niezwykle istotne elementy, które są niezbędne w przypadku wybierania się w górską wyprawę. Wybór plecaków jest naprawdę spory, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze cechy, jakimi powinno charakteryzować się to akcesorium, jest oczywiście lekkość i pakowność. Każdy z nas chce zabrać ze sobą możliwie najwięcej rzeczy, aczkolwiek przy tym nie dźwigać zbyt dużego ciężaru. Warto więc wybierać plecaki turystyczne, pozwalające rozłożyć ciężar. Bardzo istotne są także pojemne kieszenie boczne, do których można spakować nieduże przedmioty, które często zamierzamy wyciągać. Na samym końcu warto wspomnieć o specjalnym systemie, w który wyposażona jest większość plecaków. Mowa oczywiście o rozwiązaniu, które pozwala nam dopasować plecak do swojej sylwetki oraz wzrostu. Dzięki temu możliwe jest znacznie wygodniejsze przemierzanie kolejnych kilometrów.

Dlaczego warto zabrać ze sobą kije trekkingowe?Kije trekkingowe to następne akcesorium, które warto zabrać ze sobą na wyprawę w góry. W trakcie wielogodzinnego marszu zarówno kręgosłup, jak i nogi poddawane są bardzo dużym obciążeniom. Na tym nie koniec, im cięższy plecak, tym gorzej i właśnie dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w kijki do chodzenia po górach. Pozwalają one uaktywnić ręce, a co za tym idzie, odciążyć kręgosłup oraz stawy. Kije trekkingowe wspomagają m.in.:

  • równowagę - kije trekkingowe sprawiają, że utrzymanie równowagi jest znacznie prostsze. W końcu dwa dodatkowe punkty podparcia są na nierównym terenie bardzo przydatne,
  • prawidłową postawę ciała - ten aspekt doceni każdy wędrowiec. Zwłaszcza ten, który zdecydował się na całkiem spory plecak,
  • schodzenie - jest ono znacznie prostsze oraz bezpieczniejsze,
  • rozłożenie ciężaru - rozkładając ciężar, odciąża się nogi oraz kręgosłup.


Buty trekkingowe, czyli wygoda przede wszystkim!Na kilkugodzinny, a przede wszystkim kilkudniowy trekking konieczne jest zabranie ze sobą bardzo wygodnych butów trekkingowych. W końcu będziemy w nich przebywali przez kilka, a nawet kilkanaście godzin jednego dnia. Warto także zwrócić uwagę na to, aby wybrane buty trekkingowe były wodoodporne, a także wykonane z oddychającego materiału. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pocenia się, czy zapobiegnięcie zamoczenia się obuwia podczas deszczu. Stopy powinny być także odpowiednio ustabilizowane, szczególnie w okolicach kostki. W przeciwnym razie można nabawić się kontuzji, dlatego na ten aspekt również należy zwrócić szczególną uwagę.