tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 9 czerwca 2022
  • 13 czerwca 2022

Tury kultury: Jan Nowicki gościem tyskiej Mediateki!

W środę, 15 czerwca o godz. 18.00 gościem tyskiej Mediateki w ramach cyklu "Tury kultury" będzie aktor Jan Nowicki!

Jan Nowicki
Jan Nowicki · fot. materiały prasowe


Był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy - grał m.in. Wyganowskiego w "Popiołach", Stawrogina w "Biesach", Wielkiego Księcia w "Nocy Listopadowej", Rogożyna w "Nastazji Filipownie", ale również w "Zaproszeniu do zamku" Jeana Anouilha, "Tango" Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Zadebiutował w "Pierwszym dniu wolności" Aleksandra Forda (1964).. Wystąpił także w Barierze" Jerzego Skolimowskiego. "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego, "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa i "Zmorach" Wojciecha Marczewskiego. Oszust w filmie „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego przyniósł mu ogromna popularność.

W 2008 roku wystąpił w filmie "Jeszcze nie wieczór" w reż. Jacka Bławuta. Zagrał tam "Wielkiego Szu" - siwego playboya, wycieńczonego życiem, kolejnymi imprezami i romansami, który trafia do Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

Nowickiemu przez lata towarzyszyła sława uwodziciela. Sam przyznaje, że w życiu ceni towarzystwo kobiet, znany jest z zamiłowania do piłki nożnej. Jako zagorzały kibic piłkarski bywa na prawie wszystkich meczach klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Pasjonuje się także występami polskiej reprezentacji.

- Jestem kibicem, a każdy kibic to idiota, który zawsze wierzy w sukces. Nie mamy w Polsce wielkiej zawodowej piłki, ale stać nas na wspaniałe zrywy - powiedział w jednym z wywiadów.

W 2000 r. na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Między niebem a ziemią" złożona z felietonów-listów, które Jan Nowicki adresował do Piotra Skrzyneckiego. Nowicki jest także autorem noweli "Grażyna", dedykowanej aktorce Grażynie Szapołowskiej, pisał też felietony do wielu czasopism, m.in. "Sceny", "Gońca Teatralnego", "Poznaniaka".

Laureat wielu nagród - m.in. w 2008 roku, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w "Jeszcze nie wieczór".

Rozmowę poprowadzi Marcin Michrowski.

ar / tychy.info
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.