tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2022
  • 28 maja 2022

Hulajnogą elektryczną... po jezdni? Kiedy jechać po chodniku?

Coraz cieplejsze dni zachęcają do zostawienia samochodu na parkingu i poruszania się po drodze, np. hulajnogą elektryczną. No i tu powstaje pytanie - z której części drogi korzystać? Możemy poruszać się po jezdni? A może jednak powinniśmy jeździć po chodniku?

hulajnoga
Hulajnogą elektryczną... po jezdni? Kiedy jechać po chodniku? · fot. freepik.com


Dużo osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim sprzęcie, są także obowiązki. Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna prędkość nie oznacza, że ma to być nasza stała prędkość. Zawsze należy dostosować ją do warunków panujących na drodze.

Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną - kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.

Zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. Wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

Jadąc na hulajnodze elektrycznej, naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni - TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi rowerowej i pasa ruchu dla rowerów - wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować swoją prędkość do ich prędkości!

Zabrania się:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

ar / tychy.info
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.