Wiadomości

  • 10 maja 2022
  • 11 maja 2022
  • wyświetleń: 4006

Radni zapytali o schrony na terenie Tychów

Radni PiS poprosili drogą interpelacji o informację dotyczącą schronów oraz pomieszczeń do przebywania ludności na wypadek zagrożenia.

Uchodźcy na przejściu granicznym  , Ukraina
Uchodźcy na przejściu granicznym · fot. Straż Graniczna


- Biorąc pod uwagę obecne zagrożenia wynikające z agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz szereg związanych z tym przemyśleń, obaw i zapytań mieszkańców, prosimy o udzielenie informacji na temat liczby schronów na terenie miasta, liczby innych pomieszczeń mogących służyć w tej funkcji oraz ich stanu. Czy jest, a jeśli tak, to w jakich czasookresach, przeprowadzana jest inwentaryzacja takich pomieszczeń? - pytają przedstawiciele mieszkańców.

Radni poprosili też o informację na temat przygotowania miasta na wypadek zagrożenia wojennego.

- Czy są określone procedury? Czy są prowadzone ćwiczenia służb? Czy są wyznaczone odpowiedzialne osoby do szybkiego reagowania i zarządzania w kryzysowych sytuacjach? - czytamy we wniosku złożonym na biurko prezydenta.

Na pytania radnych odpowiedział naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Janusz Sojka.

- W mieście Tychy znajdują się doraźne ukrycia dla ludności (87 lokalizacji). Zgodnie z Instrukcją postępowania z zasobami budownictwa ochronnego w województwie śląskim, administratorzy budowli ochronnych zobowiązani są do prawidłowego wykorzystania i utrzymania tych budowli. Jednocześnie warto podkreślić, że w czasie pokoju budowle ochronne mogą być wykorzystywane w innym celu, np. na cele socjalne, natomiast w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa w czasie 48 godzin obiekt powinien zostać przystosowany do pełnienia funkcji ukrycia - wyjaśnia naczelnik.

Jak opisuje przedstawiciel wydziału bezpieczeństwa, w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, decyzję o ewakuacji bądź też przemieszczeniu się do ukryć doraźnych, podejmuje właściwy terenowo Szef Obrony Cywilnej. W przypadku miasta Tychy jest to Prezydent Miasta. Ewentualna decyzja zostanie rozpowszechniona za pomocą punktów alarmowania miasta. Miasto Tychy posiada System Wczesnego Ostrzegania oparty na nowoczesnych syrenach alarmowych. Jak wskazuje naczelnik, jest to 26 syren rozmieszczonych na terenie miejscowości.

- Administratorzy budynków powinni umieszczać w widocznym miejscu rodzaje sygnałów alarmowych - przypomina Janusz Sojka.

I informuje, że Miasto Tychy posiada opracowane procedury zawarte w planie ewakuacji. Obejmuje on zasady ewakuacji ludności, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia. Zapewnia, że wszystkie służby działające na terenie miasta Tychy zapoznały sie z planem. Naczelnik w odpowiedzi na interpelację radnych dodaje, że procedury są również zawarte w planie operacyjnym funkcjonowania miasta w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Jest to dokument niejawny.

- Warto dodać, że godnie z informacjami zawartymi w Strategii bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej z 2020 roku w najbliższym czasie powinna powstać nowa ustawa oraz akty wykonawcze, które będą kompleksowo regulowały kwestie związane z Obroną Cywilną i Ochroną Ludności - pisze J. Sojka.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.