
Wiadomości
- 4 maja 2022
- wyświetleń: 997
Jak sprawdzić czy bransoletka jest złota?
Materiał partnera:
Biżuteria wykonana ze złota efektowna i trwała. Ponieważ złoto cieszy się dużą popularnością i jest bardzo chętnie wybierane jako materiał szlachetnej biżuterii, często podlega próbie podrabiania. Specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób rozpoznać "fałszywe" złoto. Tak naprawdę istnieje kilka prostych sposobów na to, by sprawdził to każdy z nas - często bowiem podróbki do złudzenia przypominają oryginalny kruszec.

Złoto a tombak
Nie brakuje oszustów, którzy wykorzystują podrabiany kruszec mający imitować złoto, nazywany powszechnie tombakiem. Jest to stop miedzi i cynku, który poprzez około 80% zawartość miedzi posiada charakterystyczną, złocistą barwę. Nazywany jest "złotem głupców" - specjaliści wiedzą, w jaki sposób rozpoznać nieprawdziwy kruszec, jednak ofiarą oszustów często padają turyści czy osoby, które na co dzień nie wiedzą, w jaki sposób rozpoznać prawdziwe złoto. Tombak potrafi do złudzenia imitować ten szlachetny metal, chociaż oprócz barwy niczym innym go nie przypomina. Warto znać kilka sposobów na rozpoznanie złota - można ich użyć w wielu sytuacjach, a dzięki temu ryzyko kupna podróbki można znacznie zredukować.
Sposoby na rozpoznanie prawdziwego złota
Nie każda złota bransoletka damska jest faktycznie wykonana ze złota - można to jednak sprawdzić. Pierwszym krokiem na sprawdzenie autentyczności kruszcu jest odczytanie próby - stempel powinien zawierać próbę 999, 960, 750, 585, 333. Jest to informacja mówiąca o procentowej ilości czystego złota w stopie - np. próba 333 informuje o 33,3% czystego kruszcu. Dobrej jakości podróbka złota będzie miała podrobioną również próbę. Warto dodatkowo zweryfikować wyrób za pomocą magnesu. Jeśli złota bransoletka damska czy pierścionek zostaną przyciągnięte do magnesu to z pewnością nie są wykonane z prawdziwego złota - muszą być podróbką. Złoto jest bowiem kruszcem, który nie ma żadnych właściwości magnetycznych.
Próba Archimedesa
Skutecznym sposobem na sprawdzenie autentyczności złota jest tzw. Próba Archimedesa, którą można wykonać w domu. Złoto ma określoną gęstość, którą można obliczyć. W tym celu wykorzystuje się kuchenną wagę, szklankę z wodą i wyrób, który ma zostać poddany próbie. Sposób ten polega na zważeniu naczynia z wodą, a następnie zważenie go po wrzuceniu biżuterii. Waga powinna pokazać ilość wypartej wody. W ten sposób można poznać gęstość wyrobu, która w przypadku złota powinna wynosić ok. 19,3 g/cm³. Jeśli nie zgadza się to z obliczeniami, najwidoczniej wyrób wcale nie jest tym, za co go uważamy.
O tym pamiętaj!
Na koniec warto wspomnieć, że wyroby wykonane ze złota nie tracą swojego blasku nawet z pływem lat. Na ich powierzchni nie pojawiają się również przebarwienia, nie występuje również ścieranie się wierzchniej powłoki. Jeśli z czasem biżuteria zmienia swój wygląd to z pewnością nie jest to wyrób ze złota, a raczej tombak. Tak naprawdę nie trzeba być specjalistą, by udało się rozpoznać prawdziwe złoto. W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z zakupów.