Wiadomości

  • 27 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 417

Jak spawają coboty?

Materiał partnera:

Szybsza produkcja, stała jakość i możliwie najniższe koszty — jeśli chcesz sprostać silnej konkurencji w dzisiejszych czasach, musisz przemyśleć swoje plany. Firmy produkcyjne, które zatrudniają spawaczy, już teraz są przyparte do muru, ponieważ nie mają dostępu do następnej generacji wykwalifikowanych spawaczy. Ponadto w coraz większej liczbie prac wykorzystuje się coraz większe moce produkcyjne. Jedynym rozwiązaniem jest więc zrobienie kroku w kierunku automatyzacji. Coboty to doskonałe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy!

robot


Coboty — funkcjonowanieCoboty można obsługiwać szybko i bez specjalistycznej wiedzy z zakresu robotyki, a sterowanie nimi jest proste. Oprócz robota, rozwiązanie cobota spawalniczego obejmuje również źródło prądu do spawania, uchwyt spawalniczy do ramienia robota, podajnik drutu oraz odpowiednie oprogramowanie wraz z panelem operatorskim. Cobot zwykle stoi na stole spawalniczym i opcjonalnie może być chroniony obudową ochronną lub kurtyną spawalniczą. Spawanie z wykorzystaniem cobotów różni się nieco od spawania z wykorzystaniem robotów.

Przemysłowy robot spawalniczy opłaca się tylko w przypadku dużych partii produkcyjnych. Koszty zakupu, programowania i szkolenia są równoważone przez liczbę i jakość spawanych elementów. Jeśli sytuacja w zakresie zamówień jest daleka od dużych partii, ale nakład pracy w określonym czasie i jakość są niewykonalne dla spawacza ręcznego lub jeśli chodzi po prostu o odciążenie spawaczy, doskonałym rozwiązaniem jest spawanie przy użyciu robotów.

Jeśli masz małą lub średnią firmę, która zmaga się z rosnącymi ilościami towarów, jest pod presją kosztów i jakości oraz zawsze musi być absolutnie elastyczna, powinieneś zainteresować się spawaniem z wykorzystaniem cobotów! Dzięki cobotowi można łatwo i szybko dostosować się do nowych rozmiarów produkcji. Zaprogramowane wcześniej spoiny są przechowywane i można je natychmiast wywołać dla nowego zadania. Cobot kontynuuje pracę bez przerwy. A ponieważ Cobot jest tak łatwy do zaprogramowania, nadaje się również do małych serii.

Profesjonalne spawaniePo krótkim szkoleniu teoretycznym można nauczyć cobota rysowania szwu spawalniczego. Nie jest wymagana wiedza z zakresu programowania. Zaprogramowane sekwencje mówią robotowi, co ma robić, aby osiągnąć określony rezultat.

Wystarczy włączyć cobota i poprowadzić jego głowicę w miejsce, w którym ma być umieszczony szew spawalniczy. Ustaw punkty początkowy i końcowy, a cobot wykona swoją pracę. W zależności od stopnia automatyzacji (w pełni lub częściowo zautomatyzowany) należy również zorganizować całą logistykę dostarczania części/materiałów do produkcji. Należy zaplanować i przeprowadzić konserwację i przeglądy, a także określić indywidualne zakresy kompetencji personelu zakładu.

Zalety systemu do zautomatyzowanego spawania są oczywiste. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać znacznej poprawy jakości szwu spawalniczego. Szwy ustawiane ręcznie są częściej wadliwe, ale przy małej liczbie sztuk i bardzo elastycznej produkcji są bardziej ekonomiczne. Oczywiście tylko wtedy, gdy uda się znaleźć wymagany wykwalifikowany personel. Jest to problem, który dotyczy wielu firm.

Cobot spawalniczy jest bardzo precyzyjny. Oznacza to, że można wykonać czyste szwy, co znacznie ogranicza konieczność ponownej obróbki. W przypadku niektórych materiałów podczas spawania wydzielają się szkodliwe gazy. Zagrożenie dla zdrowia ludzi. Z drugiej strony, Cobotowi w ogóle to nie przeszkadza. Nie wymaga hełmu ani rękawic spawalniczych, ani systemu odciągowego. Ogólnie rzecz biorąc, automatyzacja prac spawalniczych pozwala obniżyć koszty produkcji, ponieważ zwiększa wydajność produkcji. Przyszłość może nadejść!

Dowiedz się więcej na https://corobotics.pl/zastosowania/spawanie/