Wiadomości

  • 24 kwietnia 2022
  • 4 maja 2022
  • wyświetleń: 5996

[FOTO] 3 maja w Tychach - obchody i koncert piosenek J. Kaczmarskiego

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Tychach miały charakter nie tylko oficjalny. Nie zabrakło także części kulturalnej, w której poruszany był uniwersalny i tak znamiennie dziś aktualny temat wolności. Po południu można było posłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego. Zobaczcie fotorelację!

Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 maja - 03.05.2022 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Główne obchody miały charakter oficjalny i rozpoczęły się o godzinie 10.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka.

Przy kościele można było otrzymać przepiękne kokardy narodowe, zgodnie z wieloletnią już tradycją tego święta w naszym mieście. Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Placu Wolności, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z udziałem Orkiestry Dętej KWK „Piast” i chóru. O 15.00 odbyły się także uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie przy ul. Katowickiej z oprawą muzyczną Cantate Deo.

Kokardy narodowe
Kokardy narodowe · fot. materiały prasowe


Wszystkich tych, którzy preferują patriotyzm w odsłonie kulturalnej, organizator obchodów, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zaprosił na Plac Baczyńskiego, gdzie na przełomie kwietnia i maja stanął ogólnodostępny fortepian plenerowy Cadenza. 3 maja ten właśnie instrument pozwolił poczuć ducha wolności za sprawą koncertu „Jacek Kaczmarski o wolności”, w którym nie zabrakło tematów ponadczasowych spraw społecznych oraz ograniczeń jednostki.

Koncert wolnościowy "Jacek Kaczmarski o wolności" na Placu Baczyńskiego - 03.05.2022 · fot. Kamil Peszat / MCK Tychy


Program otworzyła najbardziej rozpoznawalna pieśń wykonywana przez barda minionych czasów - „Mury”, którą usłyszeliśmy w wersji instrumentalnej, by później wsłuchać się w poetycko-publicystyczne słowa opisujące sytuację Polski lat 80-tych. Zaaranżowanie utworów Jacka Kaczmarskiego na zespół składający się - oprócz fortepianu i gitary - ze skrzypiec, wiolonczeli i akordeonu pokazał mniej i bardziej znane utwory Kaczmarskiego w wyjątkowej interpretacji.

Jednak nie tylko 3 maja wspominaliśmy uchwalenie Konstytucji - już 29 kwietnia Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach (ul. Kopernika 3) zaprosiła na zajęcia kreatywne dla dzieci pod hasłem „Barwy narodowe”.

Projekt interaktywny "Niepodległa"
Projekt interaktywny "Niepodległa" · fot. materiały prasowe


Z kolei miłośników nowoczesnych technologii zainteresować może multimedialna wystawa, która w dniach 10-12 maja stanie na Placu Baczyńskiego w Tychach, jako jednym z 40 polskich miast, w których zagości ta nietypowa ekspozycja. Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” przedstawia historię pierwszych lat polskiej niepodległości w formie ciekawostek, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Na 62 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej wejdziemy w interaktywną przestrzeń, a historię przybliżą pokazy VR, hologramy i makiety. Można także będzie otrzymać pamiątkowe zdjęcie wykonane w okolicznościowej fotobudce. Ekspozycja będzie dostępna w następujących godzinach: 10 maja - 12.00-18.00, 11 maja - 10.00-18.00, 12 maja - 10.00-16.00. Wstęp jest wolny - zapisy nie obowiązują, a zwiedzanie trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie filmu VR.

niepodległa
Projekt interaktywny "Niepodległa" · fot. materiały prasowe


Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja połączyły więc tradycję z nowoczesnością, historię z kulturą.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.