Wiadomości

  • 16 czerwca 2022
  • wyświetleń: 353

Jak najlepiej rozwiązać umowę o pracę?

Materiał partnera:

Umowa o pracę to formalny dokument, bez którego współpraca między pracownikiem a pracodawcą nie byłaby zgodna z obowiązującym prawem. Na pewnym jej etapie może jednak dojść do momentu, w którym jedna lub obie strony zdecydują się rozwiązać zawartą umowę. Mogą dokonać tego na kilka sposobów, z czego każdy ma swoje wady i zalety. Która metoda zakończenia współpracy jest uznawana za najkorzystniejszą?

praca


Sposoby rozwiązywania umowy o pracę



Rozwiązanie umowy o pracę może wyjść zarówno z inicjatywny pracownika, jak i pracodawcy. Każda ze stron może dokonać tego na trzy sposoby: za wypowiedzeniem, w trybie natychmiastowym oraz za porozumieniem stron. Pierwszy z nich polega na złożeniu jednostronnego oświadczenia woli, którego celem jest zakończenie współpracy po upływie okresu wypowiedzenia, czyli „czasu ochronnego”, jaki przysługuje pracownikowi z tytułu umowy o pracę.

Drugi z kolei następuje w momencie, gdy pracownik lub pracodawca jawnie naruszy zasady prawa pracy, przez co druga strona zdecyduje się zerwać dotychczas obowiązującą umowę. Trzeci zaś zakłada porozumienie stron, co do szybszego zakończenia umowy, czyli ustalenie warunków wypowiedzenia tak, aby były one korzystne dla obu przedstawicieli.

Wygaśnięcie vs. rozwiązanie umowy



Oprócz powyższych przykładów wyróżnia się także wygaśnięcie obowiązującej umowy. Ma ono miejsce wtedy, kiedy stosunek pracy między pracownikiem a pracodawcą został zawarty na ściśle określony czas, po upłynięciu którego dana umowa przestaje mieć zastosowanie - czyli automatycznie ulega zakończeniu. Widzisz, że zbliża się termin wygaśnięcia Twojej umowy, a przełożony nie mówi nic o jej przedłużeniu? Już teraz zacznij poszukiwać dla siebie najlepszej pracy, korzystając z aktualnych ogłoszeń zamieszczanych na portalu Pracuj.pl!

Jak najlepiej zakończyć współpracę?



Co do zasady nie ma jednego najlepszego sposobu na rozwiązanie umowy o pracę. Łatwo jednak określić ten najgorszy, który swoich powodów upatruje w łamaniu obowiązującego prawa pracy. Najkorzystniejsza ścieżka zakończenia współpracy jest determinowana przez sytuację, w jakiej znajdują się obie strony. Dla niektórych korzystna będzie możliwość skorzystania z przysługującego okresu wypowiedzenia - np. względu na czas potrzebny na poszukiwanie pracy. Inni zaś docenią rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dzięki któremu będą mogli szybciej rozpocząć pracę w nowym miejscu. To, o co warto się jednak postarać, to dążenie do rozstania w zgodzie.