tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2022
  • 19 kwietnia 2022

1,5-krotnie wzrosła w Tychach liczba aut. Rozwiązania dla bezpieczeństwa

Na przestrzeni ostatnich 18 lat liczba samochodów zarejestrowanych w Tychach wzrosła prawie 1,5-krotnie, co stwarza duże wyzwania jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakie działania są podejmowane w naszym mieście i jakie przynoszą efekty? Czy liczba zdarzeń drogowych wzrosła czy zmalała? Miejski Zarząd Ulic i Mostów przedstawił raport.

ReklamaMiejski Zarząd Ulic i Mostów przygotował raport bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Tychów za 2021 rok, w którym przeanalizował aktualną sytuację drogową w mieście, wyszczególnił podejmowane działania oraz porównał obecny stan do stanu z 2003 roku.

Aktualnie na tyskich tablicach rejestracyjnych porusza się około 111 tysięcy pojazdów. W Tychach, w ramach zwiększania bezpieczeństwa, podejmowany jest szereg działań, od analiz konkretnych obszarów miasta - ulic, skrzyżowań czy rond, po konkretne działania.

Na przejściach dla pieszych w niebezpiecznych miejscach budowane są azyle, przejścia są wynoszone i ustawiane są progi zwalniające. W okolicach przejść montowane są również wyspy wykluczające postój w jego rejonie, a także w uzasadnionych sytuacjach wykonywane jest tzw. esowanie jezdni.

Tworzone są nowe ścieżki rowerowe, przenoszone są przejścia dla pieszych lub tworzone nowe tam, gdzie jest to potrzebne. W niebezpiecznych miejscach separowany jest ruch pieszy czy rowerowy, wydzielane są skręty zwiększające przepływ ruchu drogowego, a także tworzone miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi.

Jak wynika z danych, działania te przynoszą wymierne efekty.

- Od kilkunastu lat razem z moimi współpracownikami podejmujemy działania poprawiające bezpieczeństwo w naszym mieście. Dane pokazują, że nasza praca przynosi efekty. Mimo znacznego wzrostu liczby pojazdów, wszyscy uczestnicy ruchu, zwłaszcza piesi, mogą czuć się bezpieczniej. Jest mniej wypadków i mniej ofiar śmiertelnych - mówi Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Choć liczba samochodów wzrosła od 2003 roku o 144%, liczba zdarzeń drogowych pozostała na tym samym poziomie, a liczba kolizji wzrosła tylko o 14%. Znacząco zmalała liczba wypadków (o 85%), wypadków z udziałem pieszych (o 90%) oraz ofiar śmiertelnych (o 86%). W Tychach realizowane jest także wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem, który usprawni komunikację w mieście, poprawi bezpieczeństwo, a także możliwość bezpośredniego sterowania ruchem.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.