tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2022

Jakub Chełstowski uhonorowany „Orłem” tygodnika „Wprost”

Gala wręczenia prestiżowych „Orłów” przyznawanych przez redakcję popularnego tygodnika odbyła się 3 kwietnia w Teatrze Polskim w Bielsku Białej. Nagrodę otrzymał pochodzący z Tychów marszałek województwa śląskiego - Jakub Chełstowski.

Reklama

Marszałek Jakub Chełstowski uhonorowany „Orłem” tygodnika „Wprost” - 03.04.2022
Marszałek Jakub Chełstowski uhonorowany „Orłem” tygodnika „Wprost” - 03.04.2022 · fot. UMWS


„Orły” tygodnika „Wprost” to nagrody dla firm, samorządów, wybitnych osobowości regionów oraz przedstawicieli nauki, medycyny i działaczy społecznych wnoszących szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionów, jak i całego kraju. Statuetki wręczane są w kategoriach. kategoriach: lider biznesu, lider samorządowiec, osobowość regionu. Nagroda to wyraz uznania za sprawne zarządzanie województwem, zwłaszcza w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Dla przypomnienia, w regionie z inicjatywy marszałka województwa uruchomiono największy program pomocowy skierowany do przedsiębiorców - Śląski Pakiet dla Gospodarki, w którym uruchomiono kwotę ponad 1,4 mld zł oraz Śląski Pakiet dla Turystyki wspierający gminy i firmy związane z branżą, a ponoszące straty z powodu koronawirusa.

Województwo Śląskie doceniono także za wydatkowanie środków z perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Mowa tu o blisko 3,5 mld euro, co czyniło Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego w tym czasie zdecydowanie największym regionalnym programem w kraju.

Marszałek Jakub Chełstowski uhonorowany „Orłem” tygodnika „Wprost” - 03.04.2022
Marszałek Jakub Chełstowski uhonorowany „Orłem” tygodnika „Wprost” - 03.04.2022 · fot. UMWS


- Przede wszystkim bardzo dziękuję za otrzymane wyróżnienie. To dla mnie ogromny zaszczyt i jednocześnie potwierdzenie, że działania podejmowane na rzecz regionu, jego rozwoju i eksponowaniu jego potencjału są właściwe, niosą korzyść dla mieszkańców. Dlatego nie traktuję tej nagrody personalnie, chcąc ją dedykować całemu województwu i właśnie mieszkańcom, bo ich satysfakcja stanowi tak naprawdę najlepszą ocenę naszej pracy. Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany faktem, że nasze działania i inicjatywy zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Przykładem tego jest przyznanie tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2021-2022 właśnie w oparciu o wdrożoną strategię Śląski Pakiet dla Gospodarki, w którym uruchomiliśmy rekordową kwotę 1,4 mld zł tytułem wsparcia przedsiębiorców, których działalność mogła mocno ucierpieć wskutek pandemii. Dzięki temu udało się uniknąć kryzysu, czego przykładem może być choćby bardzo niski poziom bezrobocia w regionie. Nasza strategia pozwoliła nie tylko zachować miejsca pracy, ale w wielu przypadkach korzystnie wpłynęła na rozwój firm zwłaszcza z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Województwo Śląskie jest dostrzegane i doceniane. Przypomnę, że uplasowaliśmy na 6 miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w prestiżowym rankingu Financial Times. Województwo Śląskie zostało wybrane do grona najlepszych europejskich regionów przyszłości. W zestawieniu przygotowanym przez fDi Intelligence dla Financial Times tak wysoką pozycję uzyskaliśmy wśród 148 regionów z całej Europy. Oceniano strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W trudnych czasach pandemii potrafiliśmy przygotować atrakcyjną ofertę dla inwestorów i skutecznie prezentować nasz potencjał gospodarczy - komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W latach 2021-2027 Województwo Śląskie stanie przed kolejnym wyzwaniem, ponownie będzie dysponować największym programem regionalnym, a także największą pulą w skali całej UE z nowo powstałego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to 4,86 mld EUR. Środki te w dużej mierze będą przeznaczone na transformację klimatyczną.

- Wiemy jak istotne jest to wyzwanie dla regionu. Jesteśmy przekonani, że Urząd Marszałkowski zarządzany przez pana marszałka Jakuba Chełstowskiego jest gotów podjąć się koordynacji tego procesu. Świadczy o tym przygotowanie strategii rozwoju regionu „Zielone Śląskie 2030”, przyjętej jednogłośnie przez Sejmik. To odważna i niezwykle ambitna wizja przemiany najbardziej uprzemysłowionego regionu w naszym kraju. To również zapowiedź podjęcia walki ze smogiem, a także stopniowej transformacji gospodarczej - ocenia minister Grzegorz Puda.

ar / tychy.info

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.