tychy.info

Wiadomości

  • 29 marca 2022

Wykorzystanie szkła w architekturze

Materiał partnera:

W architekturze szkło jest obecne od setek lat, a próby jego wykorzystania podejmowano już w starożytności. Jednak apogeum jego obecności w budownictwie to czasy nowożytne oraz nam współczesne. Choć niegdyś szklane domy były marzeniem i fantazją na temat przyszłości, dziś ta fantazja stała się rzeczywistością, a budynki zbudowane ze szkła zachwycają niezwykłością form i elegancją. Szkło, jako materiał plastyczny w wysokiej temperaturze, daje się formować, a po jego wybarwieniu możemy uzyskać całą paletę barw. Ściany budynku, bądź jej elementy mogą więc być przezroczyste jak powietrze lub kolorowe jak przepuszczająca światło tęcza. Daje to olbrzymie możliwości architektoniczne oraz wywiera znaczący wpływ na ogólny wizerunek miast.

Wykorzystanie szkła w architekturze


Szklane ściany to nie tylko niezwykły efekt wizualny, ale także zaproszenie do wnętrza domu świata znajdującego się na zewnątrz. Kiedy wnętrze domu od rosnących w ogrodzie drzew przedzielony jest tylko taflą szkła daje wrażenie jedności z naturą, zaciera granice pomiędzy domem a przyrodą, a mieszkańcom poczucie “zamieszkania w lesie”. Architekci wykorzystują dziś ten efekt projektując nie tylko budynki mieszkalne, ale także biura. Poczucie przebywania na łonie natury pozytywnie wpływa na poziom zadowolenia z pracy i samopoczucie pracowników.

Nowoczesne fasady budynków użyteczności publicznej (choć nie tylko) to w XXI wieku najczęściej fasady szklane. Te elegancko wyglądające budowle w świetle słonecznym potrafią wyglądać zjawiskowo. Nadają one nowoczesnym miastom niepowtarzalny design.

Warto wspomnieć także o pustakach szklanych, które swoją trwałością i solidnością nie ustępują w niczym tradycyjnym pustakom (może poza tym, że wymagają większego zabezpieczenia na czas transportu), mają natomiast tę zaletę, że przepuszczają światło. Nowoczesne pustaki szklane są wysokiej jakości, doskonale izolują, są ognioodporne (np. pustaki szklane I30). Można z nich budować ściany, ścianki działowe, a także wykorzystywać do aranżacji wnętrz. Po wybarwieniu można stworzyć niepowtarzalne kolorowe mozaiki przez które przenika światło. Pozwala to uzyskać bardzo ciekawy efekt gry światła w zależności od pory dnia, bądź usytuowania oświetlenia sztucznego.

Szkło można wykorzystywać w architekturze na wiele różnych sposobów w zależności od potrzeby i efektu, który pragniemy uzyskać. Z pewnością wprowadza ono w architekturę budynków i aranżację wnętrz zupełnie nową jakość.