Wiadomości

  • 29 marca 2022
  • wyświetleń: 582

Ceowniki stalowe - do czego się je stosuje i ile kosztują?

Materiał partnera:

Wyroby ze stali są nieodłączną częścią naszego życia codziennego. Nie chodzi tutaj tylko o ogromne budowle czy imponujące pojazdy, ale również o małe rzeczy, które dla nas wydają się całkowicie naturalne, a jeszcze kilkaset lat temu wcale tak nie było. Ważną grupą stalowych wyrobów są bez wątpienia ceowniki stalowe. Czym one dokładnie są, do czego jesteśmy w stanie je wykorzystać oraz ile przeciętnie mogą one kosztować?

Ceowniki stalowe - do czego się je stosuje i ile kosztują?


Czym dokładnie są ceowniki stalowe?Ceowniki stalowe są wyrobami, które w swojej konstrukcji przypominają literę C i to jest tak naprawdę ich główny znak rozpoznawczy. To wyroby hutnicze, które posiadają dość prostą konstrukcję i są raczej długim odcinkiem stali, który został odpowiednio wygięty i zakrzywiony. Ważną właściwością ceowników jest fakt, iż możemy dokonać podziału pomiędzy te wytwarzane w wysokiej temperaturze (gorącowalcowe) oraz niskiej temperaturze (zimnogięte).

Plusem ceowników stalowych bez wątpienia jest ich uniwersalność - możemy dowolnie dobierać ich długość oraz rozmiary, dzięki czemu posiadają one sporą użyteczność w naprawdę wielu branżach. Do tego jednak przejdziemy, zaś teraz omówmy szybko sposób ich wytwarzania.

Bazą dla ceowników jest stal węglowa, trwała w starciach z czynnikami zewnętrznymi. Ceowniki gorącowalcowe są tworzone w bardzo wysokich temperaturach. Zimnogięte również są oczywiście podgrzewane, lecz zdecydowanie nie aż tak, jak ceowniki z pierwszej grupy.

Zastosowanie ceowników stalowych w przemyśle i budownictwieO dobrej odporności na wszelkie czynniki zewnętrze wspomnieliśmy powyżej, lecz warto również wspomnieć o tym, że ze względu na specyfikę obróbki ceowniki stalowe należą do naprawdę wytrzymałych produktów, co otwiera im naprawdę wiele ścieżek w budownictwie oraz w motoryzacji.

Ceowniki stalowe są nieocenionym produktem podczas konstrukcji między innymi samochodów, maszyn, kontenerów oraz wszelkich konstrukcji, które są narażone na przebywanie na otwartej przestrzeni przez większość czasu. Oczywiście ceownik musi zostać odpowiednio zabezpieczony, gdyż jest on w pewnym stopniu podatny na korozję. W tym przypadku z pomocą przychodzi nam jednak ocynk.

Cena ceowników stalowychCeny ceowników stalowych nie sposób ustalić na jednym poziomie. Wszystko bowiem zależy od jakości danego ceownika, jego długości oraz szerokości. Oczywiście im większy ceownik, tym proporcjonalnie wyższa cena. Możemy jednak szacunkowo przyjąć, iż za jeden egzemplarz ceownika stalowego przyjdzie nam zapłacić od 20 do nawet 100 złotych. Rozstrzał jest spory, lecz wszystko zależy od tego, do jakiego zastosowania potrzebujemy tego produktu.