Reklama

Wiadomości

  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 1633

Premiera filmu „Zbigniew Skorek. Teatr Migreska

Zbigniew Skorek - człowiek-instytucja, który całe życie poświęcił teatrowi, wybitny twórca tyskiej kultury odszedł w ubiegłym roku. Założyciel Amatorskiego Teatru Ruchu i Pantomimy „Migreska” wykształcił wielu artystów, a teraz mamy okazję poznać historię grupy w wyjątkowym filmie wspomnieniowym „Zbigniew Skorek. Teatr Migreska. Akt I. Jestem częścią światów”. Premiera odbędzie się 3 kwietnia o 16.00 w Teatrze Małym w Tychach, a towarzyszyć jej będą pokazy i spotkanie wspomnieniowe z migreskowiczami.

„Zbigniew Skorek. Teatr Migreska


Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o Zbigniewie Skorku i Amatorskim Teatrze Ruchu i Pantomimy „Migreska”, stworzonego przez tego wybitnego tyskiego artystę - instruktora teatralnego, wychowawcę, pedagoga i dyrektora Teatru Małego w Tychach. Zbigniew Skorek - to on tchnął ducha teatru w wielu młodych ludzi, spod jego skrzydeł wyfrunęła Kamilla Baar, Ireneusz Krosny czy Michał Piela. Dziś Marcin Skorek, członek "Migreski", ale także syn śp. Zbigniewa Skorka, dba o to, by pamięć o ojcu przetrwała lata i wraz z MCK Tychy, dzięki dofinansowaniu w ramach Tyskiego Banku Kultury stworzył film "Jestem częścią światów". Praca nad nim była dla jego autora sposobem na pełne troski pożegnanie z Tatą.

Wielu członków „Migreski” widzi bycie w zespole, jako czas formowania osobowości. Inaczej niż u aktorów zawodowych motywacja do pracy nad kolejnymi przedstawieniami wypływała z radości relacji doceniania, poczucia sprawczości i odkrywania swoich możliwości. Dla Zbigniewa Skorka Teatr był magiczną przestrzenią, oddawał ją kolejnym pokoleniom, by budowały siebie - bez presji socjalizacji czy ideologizacji. Szczere intencje założyciela zespołu procentują po latach dobrymi wspomnieniami Migreskowiczów. To one są kanwą, na której bazuje film - premierowo zobaczymy go już 3 kwietnia o godzinie 16.00 w Teatrze Małym w Tychach. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy pantomimy (etiuda pantomimiczna "Summertime", reż. Mateusz Kowalski, występują: Kamil Przystał, Mateusz Kowalski, Marcin Skorek, Nikodem Kasprowicz.) i tańca (etiuda taneczna "Fear of the water", występują: Dagmara i Marcin Mrowiccy). Tu znajdziemy nawiązania do archiwalnych już etiud „Migreski”, trochę czarnego humoru oraz refleksję dotyczącą wody jako symbolu chaosu, oczyszczenia, potęgi, magii i kobiecości, a także fascynacja jej żywiołowością, zmiennością, a zarazem strach przed jej nieobliczalnością.

Po części artystycznej na deskach Teatru przewidziano także otwarte spotkanie wspomnieniowe, podczas którego można będzie porozmawiać czy posłuchać opowieści członków „Migreski” oraz miło spędzić czas w Cafe BELFegoR. To wtedy będzie także możliwość podzielenia się swoimi wspomnieniami przed kamerą, a także cyfrowego zarchiwizowania przyniesionych wycinków prasowych, plakatów, zaproszeń i zdjęć, które uzupełnią historię początków teatru w mieście Tychy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny - obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (dostępne od 24 marca w dni robocze, godz. 8.00-16.00 lub rezerwowane pod numerem telefonu 32 438 20 61 i e-mail: mck@mck.tychy.pl).

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, a film można będzie obejrzeć na kanale YouTube MCK.

Realizację pierwszej części filmu „Jestem częścią światów” dofinanowano w ramach Tyskiego Banku Kultury, programu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Miejsce: Teatr Mały Tychy,
ul. ks. kard. A. Hlonda 1
Data: 03.04.2022
Godzina: 16:00
Wstęp wolny - obowiązują bezpłatne wejściówki

Najnowsze informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronach:
https://kultura.tychy.pl/
http://www.facebook.com/mcktychy
http://www.instagram.com/mcktychy

„Zbigniew Skorek. Teatr Migreska
Teatr Migreska · fot. materiały prasowe


O Amatorskim Teatrze Ruchu i Pantomimy „Migreska”Amatorski Teatr Ruchu i pantomimy „Migreska” działał w Tychach przez 47 lat. W tym czasie w zespole pracowały trzy pokolenia aktorów, co ukształtowało bądź miało wpływ na większość działających dzisiaj w Tychach twórców teatru. Z racji upływu czasu instruktorami są osoby z trzeciego pokolenia „Migreski” - czyli uczniowie uczniów Zbigniewa Skorka. Pod szyldem „Migreska” tyszanie zrealizowali dziesiątki spektakli w różnej formie: od słowa mówionego, przez taniec, pantomimę uliczną, pantomimę klasyczną, clownadę, happening tworząc pejzaż kultury miasta Tychy. Założycielem grupy był zmarły 1 czerwca 2021 Zbigniew Skorek.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.