Reklama

Wiadomości

 • 24 marca 2022
 • 28 marca 2022
 • wyświetleń: 2097

Weekend dla Ukrainy w Urzędzie Miasta Tychy i tyskim ZUS

W sobotę 26 marca obywatele Ukrainy mogli skorzystać z dodatkowego dyżuru pracowników Urzędu Miasta. W sobotę i niedzielę dyżurowali również pracownicy tyskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy pomagali obywatelom Ukrainy w wypełnianiu wniosków o świadczenie 500+. W sumie w sobotę nadano 211 peseli. Łącznie Urząd Miasta Tychy od 16 marca br. nadał 2526 numerów PESEL.

Urząd Miasta Tychy
Urząd Miasta Tychy · fot. UM Tychy


Przypominamy: przy składaniu wniosku o wydanie numeru PESEL obywatele Ukrainy są zobowiązani do dołączenia do wniosku fotografii. Pobierane są również odciski palców (nie dotyczy to dzieci do lat 12). Zdjęcia można wykonać nieodpłatnie bezpośrednio w Urzędzie Miasta Tychy (s.100, I piętro). Wypełniony wniosek należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta na parterze Urzędu Miasta na stanowiskach 2,3, 6 i 8.

WAŻNE! Należy mieć ze sobą dokument, na podstawie którego przekroczyły granicę (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, Kartę Polaka, akt urodzenia w przypadku dzieci). Aby przyspieszyć procedury, osoby mające taką możliwość mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości.

PESEL nadany przed 16 marcaOsoby, którym został już nadany numer PESEL (bez fotografii i pobierania odcisków palców), będą musiały ponownie zgłosić się do Urzędu Miasta i dostarczyć fotografie oraz zostawić odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. ale tej informacji tam brakuje

Składając wniosek warto podać swój adres mailowy i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Profil ułatwia załatwianie różnych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne).

PESEL jest przydatny m.in. do:

 • korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień
 • założenia konta w banku
 • zapisania dziecka do szkoły
 • korzystania ze świadczeń pomocowych dla uchodźców.


Świadczenie 500+W sobotę i niedzielę (26-27 marca) otwarta będzie także tyska placówka ZUS, której pracownicy będą pomagać obywatelom Ukrainy w wypełnianiu wniosków o świadczenie 500+. Od tego dnia dostępny będzie także specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Aby złożyć wniosek do ZUS, potrzebne są:

 • paszporty - osoby składającej wniosek i dziecka lub inny dokumenty tożsamości na podstawie których przekroczono granicę (jeśli wnioskujący je posiada),
 • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL - osobie składającej wniosek i dziecku,
 • numer rachunku bankowego w Polsce,
 • numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
 • orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym,
 • dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja
 • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce osoby wnioskującej, jeśli przybyła do Polski przed 24 lutego 2022 r.


Adres: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ul. de Gaulle`a 16 Tychy

Od 21 marca działa specjalna infolinia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8 do 18 pod numerem 22-444-02-55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl .

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj