Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2022
  • wyświetleń: 2542

Coraz więcej ukraińskich dzieci w tyskich szkołach

Od 24 lutego do szkół publicznych w Tychach zapisano już 414 dzieci z Ukrainy w tym 343 uczniów do szkół podstawowych i 71 uczniów do szkół ponadpodstawowych, natomiast 89 dzieci przyjęły tyskie publiczne przedszkola. 21 marca uruchomiono 6 kolejnych oddziałów przygotowawczych w tyskich szkołach podstawowych. Uczniowie intensywnie uczą się języka polskiego.

Oddział przygotowawczy w tyskiej szkole
Oddział przygotowawczy w jednej z tyskich szkół - 03.2022 · fot. UM TychyPrzypomnijmy, że trzy oddziały przygotowawcze działają już od 14 marca (dwa w szkole podstawowej i jeden w liceum), pozostałe ruszyły w poniedziałek, 21 marca.

- Uchodźcy wojenni to głównie kobiety z dziećmi. Dlatego z chwilą, gdy pierwsze osoby uciekające przed wojną pojawiły się w mieście, rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia dzieci do placówek oświatowych na terenie miasta. W sumie w Tychach w szkołach publicznych dzięki zaangażowaniu dyrektorów, nauczycieli i pracowników tych placówek uruchomiliśmy już 9 oddziałów przygotowawczych, w tym 7 oddziałów w szkołach podstawowych - mówi Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Oddziały przygotowawcze otwarto w SP 1, SP 3, SP 13, SP 17, SP 21, SP 36 oraz dwa oddziały w III LO oraz ZS nr 1. Oddział Przygotowawczy w ZS nr 1 liczy 25 uczniów z Ukrainy.

- Chcemy, by uczniowie poczuli się w naszej szkole bezpiecznie i dobrze. Przyjechali do nas z różnych miast: Lwowa, Kijowa, Charkowa, Mariupola, zostali brutalnie wyrwani ze swojego dotychczasowego życia, chcemy im pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, dać namiastkę normalności. Przygotowaliśmy dla nich specjalne, uroczyste powitanie i koncert, który dedykowaliśmy nowym członkom naszej szkolnej społeczności - mówi Grażyna Jurek - dyrektor ZS nr 1 w Tychach.

By jak najszybciej nowi uczniowie opanowali język polski - w nowej szkole będą mieli aż 9 godzin zajęć z nauki tego języka tygodniowo.

Kolejny oddział przygotowawczy dla dzieci z klas I-III powstaje w SP 7, a dla uczniów starszych powstaje w I LO.

Dzieci trafiają nie tylko do szkół, ale także do przedszkoli. Zorganizowano również dodatkową opiekę dla dzieci w Przedszkolu nr 5.

Do niepublicznych przyjęto 43 dzieci uchodźców z Ukrainy, a do szkół niepublicznych 3.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj