tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 21 marca 2022
  • 7 kwietnia 2022

Trwają badania stref parkingowych w Tychach

Za nami:

W Tychach ruszyły badania, które pomogą wskazać kierunki rozwoju miejskiej polityki parkingowej. Pierwszy raz eksperci wyszli na miasto 24 marca, by spotkać się z osobami odwiedzającymi strefy płatnego parkowania i poznać ich opinie. Kolejna taka okazja będzie 7 kwietnia.

Reklama

parking
Eksperci wyjdą na miasto, by spotkać się z osobami odwiedzającymi strefy płatnego parkowania i poznać ich opinie · fot. MZUiM Tychy


W czterech lokalizacjachEkspertów prowadzących wywiady będzie można spotkać w następujących punktach:

  • parking przy dworcu Tychy - 10:00-17:00,
  • plac Baczyńskiego - 10:00-17:00,
  • plac przed biurowcem Balbina Centrum - 10:00-14:00,
  • ulica Grota-Roweckiego (przed WKU) - 10:00-14:00.


Skąd taki pomysł?- W ciągu ostatnich 20 lat liczba samochodów zarejestrowanych w Tychach wzrosła aż dwukrotnie. W 2001 roku było ich około 50 tysięcy, a na koniec 2021 blisko 111 tysięcy. Trend ten powoduje potrzebę lepszego zarządzania powierzchnią do parkowania, przede wszystkim w centrum miasta - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

- Chcemy dokładnie przyjrzeć się sprawie, dlatego zapytamy o zdanie ekspertów, przeprowadzimy badania i analizy, ale bardzo ważny jest dla nas także głos osób, które faktycznie wykorzystują parkingi, w szczególności strefę płatnego parkowania i parkingi wielopoziomowe typu Park&Ride. Dopiero, gdy zdobędziemy pełną wiedzę, zadecydujemy w jakim kierunku kształtować politykę parkingową w mieście.

Głos użytkowników, głos ekspertówCo ciekawe, badania prowadzone są w ramach Metropolitalnej Szkoły Prototypowania prowadzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Szkołę tworzy zespół złożony z urzędników zajmujących się inżynierią ruchu, strefami płatnego parkowania, inwestycjami drogowymi i urbanistyką z Tychów, Bytomia, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Katowic, a także pracownicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i eksperci zewnętrzni.

- Taki skład zapewnia połączenie różnych doświadczeń i wiedzy oraz szerokie spojrzenie na przyszłą przemianę. Urzędnicy pracują w miastach, które posiadają i zmieniają strefę płatnego parkowania lub rozważają jej wprowadzenie, dlatego mogą się podzielić swoimi wnioskami dotyczącymi zarówno funkcjonowania samego mechanizmu, jak i sposobów prowadzenia badań - mówi Paweł Jaworski, urbanista, który na zlecenie GZM, przewodniczy spotkaniom zespołu.

Nie tylko wywiady7 kwietnia eksperci wyjdą w teren i zbiorą uwagi od osób korzystających w ciągu dnia z parkingów w mieście.

- Wywiady z użytkownikami, jakie przeprowadzimy w najbliższym czasie, są dla nas bardzo ważnym elementem analizy. Zapraszamy do rozmów - zachęca Ewa Lutogniewska, koordynująca proces ze strony GZM.

- Na tym nie kończy się nasza praca. W kwietniu na nasze zlecenie firma inżynierska przeprowadzi pełne obserwacje parkowania. Będą one realizowane na dużym obszarze miasta od rana do wieczora, w dzień powszedni i w sobotę. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wyników przyjdzie czas na pierwsze wnioski.

ar / tychy.info

źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.