tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2022
  • 27 marca 2022

Tyskie inwestycje komunalne znalazły się wśród 25 nominowanych

Rewitalizacja i zagospodarowanie podwórka oraz termomodernizacja budynków przy ul. Katowickiej 207 i 209 w Tychach, a także rewitalizacja budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Edukacji 11 i 11A, zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2022 Portalu Samorządowego. Teraz mogą na nie zagłosować mieszkańcy - zostanie przyznana odrębna nagroda czytelników.

Reklama

Rewitalizacja budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Edukacji 11 i 11A w Tychach
Zagospodarowanie terenu przy ul. Edukacji w Tychach · fot. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach


Trwa 11. edycja konkursu Top Inwestycje Komunalne, który ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. W tym roku szczególną uwagę jury zwróci na proekologiczne inwestycje komunalne w samorządach, ale klasyczne inwestycje także znajdą się wśród nominowanych do nagrody.

Do 18 lutego do redakcji Portalu Samorządowego można było zgłaszać każdą inwestycję komunalną niezależnie od profilu inwestora czy sposobu jej sfinansowania, która została zakończona oddana do użytku w 2021 r. lub zrealizowana w co najmniej 50 proc. na dzień 31 grudnia 2021 r. Zwycięskie samorządy odbiorą nagrody w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia.

Oceny zgłoszeń wraz redakcją dokonuje Rada Konsultacyjna - zasiądą w niej doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. W ramach konsultacji zostanie ostatecznie wybranych do 10 zwycięskich inwestycji z całej Polski prowadzonych przez samorządy lub podmioty, w których mają one udziały, ewentualnie realizowane przez spółki, które wykonują zadania władzy lokalnej, np. w zakresie gospodarki komunalnej.

W konkursie organizatorzy docenią tych, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy.

Nominowane tyskie inwestycje komunalne:Rewitalizacja i zagospodarowanie podwórka oraz termomodernizacja budynków przy ul. Katowickiej 207 i 209 w TychachRewitalizacja i zagospodarowanie podwórka oraz termomodernizacja budynków przy ul. Katowickiej · fot. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach


  • Wartość inwestycji: 2,2 mln zł
  • Data zakończenia inwestycji: IV kwartał 2021 r.
  • Finansowanie inwestycji: środki unijne z RPO - 650 tys. zł, wkład własny miasta
  • Inwestor: Miasto Tychy, w imieniu którego działa Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach Zakład Budżetowy.


Zakres robót obejmował ocieplenie ścian zewnętrznych budynku z zachowaniem zdobień architektonicznych na elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację lub wymianę instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej, instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Każde mieszkanie wyposażone zostało w kotły gazowe, zapewniające centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Natomiast zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń umożliwiły wyposażenie każdego mieszkania w łazienki oraz zamontowanie urządzeń higieniczno-sanitarne.

Dodatkowo w lokalach pojawiły się zasobniki na ciepłą wodę i kuchenki gazowe wraz z piekarnikiem. Oprócz przeprowadzonych termomodernizacji i modernizacji budynków, zadbano także o najbliższe otoczenie. Wykonano zagospodarowanie terenu.

Otoczenie tych dwóch budynków zmieniło się - wykonano m.in. chodniki, parkingi z miejscem dla osób niepełnosprawnych, oświetlenie, wiatę śmietnikową oraz plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców z naturalnych materiałów. Nasadzono drzewa i krzewy, co dodało uroku okolicy.

Rewitalizacja budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Edukacji 11 i 11A w TychachRewitalizacja budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Edukacji 11 i 11A w Tychach · fot. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach


  • Wartość inwestycji: 10,3 mln zł
  • Data zakończenia inwestycji: IV kwartał 2021 r.
  • Finansowanie inwestycji: środki unijne z RPO, Fundusz Społeczny, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, wkład własny
  • Inwestor: Miasto Tychy, w imieniu którego działa Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach Zakład Budżetowy.


W ramach zadania utworzono Centrum Usług Społecznościowych, wykonano termomodernizację budynku użyteczności publicznej przy ul. Edukacji 11A oraz zagospodarowano teren wokół budynków.

CUS utworzono w ramach przebudowy wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku, który w przeszłości służył jako szkoła zawodowa. Budynek został poddany kompleksowej termomodernizacji. Wykonano nową strefę wejściową, tj. schody zewnętrzne do budynku oraz pochylnię dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, a wewnątrz dwie klatki schodowe, a byłe sale dydaktyczne dostosowano do potrzeb Centrum Usług Społecznościowych. Na piętrze budynku utworzono trzy mieszkania chronione i pięć lokali komunalnych.

W budynku przy ul. Edukacji 11a wykonano kompleksową termomodernizację, w ramach której: ocieplono ściany zewnętrzne budynku, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, wykonano instalację cieplej wody użytkowej oraz instalacji przeciwpożarowej, rozdzielono instalację elektryczną i układy pomiarowe w części wspólnej, zbudowano zewnętrzną klatkę schodową ewakuacyjną, wykonano nowe pokrycie dachu i odnowiono schody zewnętrzne.

Jak zagłosować?Czytelnicy serwisu PortalSamorzadowy.pl mogą wskazać swojego faworyta wśród nominowanych inwestycji. Głosowane jest niezależnie i nie ma wpływu na wybór przez Radę Konsultacyjną. Zakończy się 15 kwietnia o godz. 12.00. Najlepsza inwestycja otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl.

Na tyskie inwestycje można głosować pod linkiem: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2022,105/rewitalizacja-budynkow-przy-ul-katowickiej-i-edukacji-w-tychach,3456

Wszystkie nominowane obiekty można znaleźć na stronie: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2022,105/

ar / tychy.info

źródło: Portal Samorządowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.