tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 21 marca 2022
  • 3 kwietnia 2022

22. edycja Tychy Press Photo - przedstawiamy laureatów!

To już dwudziesty drugi raz Miejska Galeria Sztuki "Obok" w Tychach zorganizowała Festiwal Fotografii Dokumentalnej „Tychy Press Photo”. W sobotę, 26 marca odbył się wernisaż wystawy konkursowej. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był Jacenty Dędek, autor projektu dokumentalnego poświęconego Polsce małomiasteczkowej. Przedstawiamy wyniki konkursu!

Reklama

Tychy Press Photo
Tychy Press Photo · fot. materiały prasowe


Czas na wyniki konkursu fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2022. Zostały one ogłoszone 26 marca w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”, podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Konkurs jest częścią Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2022. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsza fotografia i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

Najlepszy fotoreportaż:

  • Wyróżnienie - Agnieszka Seidel - Kożuch za fotoreportaż „Leć, jedź, siedź”
  • Wyróżnienie - Marcin Ratajczak za fotoreportaż „Czarnobyl”.


Agnieszka Seidel-Kożuch - fotoreportaż „Leć, jedź, siedź - Tychy Press Photo 2022 · fot. Agnieszka Seidel-Kożuch


Marcin Ratajczak - fotoreportaż „Czarnobyl” - Tychy Press Photo 2022 · fot. Marcin Ratajczak


Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:

  • nagroda - Alicja Plewnia za fotoreportaż „Na granicy”


Alicja Plewnia - fotoreportaż „Na granicy” - Tychy Press Photo 2022 · fot. Alicja Plewnia


Najlepsza fotografia:

  • nagroda - Grzegorz Krzysztofik za zdjęcie z cyklu „Kazimierz”


Najlepsza fotografia Tychy Press Photo 2022: Grzegorz Krzysztofik - zdjęcie z cyklu „Kazimierz”
Najlepsza fotografia Tychy Press Photo 2022: Grzegorz Krzysztofik - zdjęcie z cyklu „Kazimierz” · fot. Grzegorz Krzysztofik


W konkursie wzięło udział 20 osób, które zgłosiły łącznie 188 fotografii. Pula nagród to 3000 złotych. Na wystawie pokonkursowej prezentowanych jest 49 zdjęć od 10 autorów. Wystawa jest czynna do 22 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” przy placu Baczyńskiego 2 w Tychach.

Imprezie towarzyszyła wystawa zaproszonego gościa. W tym roku w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” możemy zobaczyć prace Jacentego Dędka „Portret Prowincji” Wystawa potrwa również do 22 kwietnia.

Nagrody przyznało jury w składzie:

  • Arkadiusz Ławrywianiec - fotoreporter, prezes ZPAF okręg Śląski, przewodniczący jury
  • Rafał Klimkiewicz - fotoreporter, szef agencji fotograficznej Edytor.net
  • Jacenty Dędek - fotoreportera
  • Wojciech Łuka - kurator Miejskiej Galerii Sztuki Obok


Partnerzy festiwalu: Fotonet, ZPAF Okręg Śląski, Tyskie Linie Trolejbusowe. Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Twoje Tychy, Nowe Info, Tychy.info. Organizator: Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach. Współorganizator i pomysłodawca: Dominik Gajda

Strona festiwalu: http://www.tychypressphoto.pl

Gościem specjalnym Jacenty DędekJacenty Dędek, fotograf, zajmujący się portretem i dokumentem będzie gościem 22 edycji Tychy Press Photo. Podczas wernisażu w MGS „Obok” mogliśmy zobaczyć fotografie z projektu „Portret Prowincji”. To dokument o Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej opowiadający o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Jacenty Dędek
Jacenty Dędek · fot. archiwum prywatne


Jacenty Dędek to fotograf, który zajmuje się portretem i dokumentem. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Wiedzy i Życiu, Kalejdoscopie i wielu innych krajowych tygodnikach i dziennikach. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strony autorskie: http://www.jacentydedek.pl, http://www.portretprowincji.pl

Zdjęcie z cyklu „portretprowincji.pl”
Zdjęcie z cyklu „portretprowincji.pl” · fot. Jacenty Dędek


Powyżej zdjęcie z cyklu „portretprowincji.pl”. Autor: Jacenty Dędek. „portretprowincji.pl” - przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Prace nad zbieraniem materiałów zajęły autorom sześć i pół roku. Trwały od stycznia 2011 r. do połowy 2017 r. Katarzyna i Jacenty Dędek pracowali w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Zdjęcia powstawały w 421 małych miastach i wsiach.

Autor o projekcie:

Od początku 2011 r., do połowy 2017 r. razem z moją żoną Kasią, jeździłem po naszym kraju zbierając materiały do książki poświęconej Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej (wszystkie województwa, miejscowości nie większe niż 30 tys. mieszkańców). Odwiedziliśmy kilkaset miasteczek i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach. Tytuł tej publikacji to „portretprowincji.pl„.

Album ma 360 stron, jest w nim ponad 150 czarno-białych fotografii oraz sporo opowieści o życiu naszych bohaterów i kilka tekstów o charakterze reporterskim.

Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były dla nas tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim.

Chcieliśmy opowiedzieć o tym, jak w miejscach do których niekoniecznie dochodzą nowo wybudowane drogi, widzą siebie, swoje szanse i przyszłość, ludzie tam mieszkający. Bardzo interesowało nas swoiste rozdarcie między starym a nowym. Mieliśmy dziwne poczucie, że coś się już skończyło, albo na naszych oczach kończy, a nowe nie na dobre się zaczęło. Że prowincja jest w dziwnym zawieszeniu. Powstał duży dokumentalny projekt rejestrujący przemiany zachodzące w małych miejscowościach na polskiej prowincji.


Więcej informacji na stronach: http://www.portretprowincji.pl i http://www.jacentydedek.pl

ar / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.