tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2022

Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Aby złożyć wniosek potrzebny jest specjalny PESEL, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Ponadto wnioskodawca musi też mieć polski rachunek bankowy oraz polski numer telefonu.

Reklama

zus
Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS · fot. ZUS


Obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pozwala na skorzystanie ze świadczeń rodzinnych.

Uchodźcy będą mogli starać się o:
  • świadczenie wychowawcze 500+ - na dziecko w wieku do lat 18, płatne po 500 zł miesięcznie,
  • rodzinny kapitał opiekuńczy RKO - na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, maksymalna kwota świadczenia 12 tys. (płatne po 1000 zł albo 500 zł miesięcznie w zależności od wyboru rodzica),
  • świadczenie dobry start 300+ - jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł płatne na dziecko, które uczęszcza do szkoły, nabór wniosków o to świadczenie w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2022 r.
  • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku - świadczenie
  • w kwocie 400 zł miesięcznie nie więcej niż faktyczna opłata za pobyt dziecka w placówce płatne na rachunek placówki, do której uczęszcza dziecko, nabór wniosków od 1 kwietnia 2022 r.


Do złożenia wniosku potrzebny będzie:
  • polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby (zapisany alfabetem łacińskim),
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.


- Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS, a wypłaty świadczenia będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne wnioski będą dostępne w języku ukraińskim, a na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej na ten temat:
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/wsparcie-finansowe-dla-obywateli-ukrainy-ktorzy-maja-pod-opieka-dziecko/4499134

mp / tychy.info

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj