Wiadomości

  • 17 marca 2022
  • wyświetleń: 1459

Metropolia przekaże 10 mln zł na pomoc Ukrainie

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny również mógł włączyć się finansowo w te działania. Chodzi o zapewnienie najpilniejszych potrzeb osobom, które uciekają z miast, bestialsko bombardowanych i ostrzeliwanych przez Rosjan oraz o pomoc w usamodzielnieniu się na terenie Metropolii. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszać zapotrzebowanie, które następnie będzie realizowane przez Metropolię. Uproszczona będzie sama procedura udzielenia tego wsparcia.

Uchodźcy na przejściu granicznym  , Ukraina
Uchodźcy na przejściu granicznym · fot. Straż Graniczna


Zakres i obszary wsparcia, które zostanie przekazane z budżetu GZM, można podzielić na dwie zasadnicze części.

W pierwszej z nich ujęte zostały podstawowe i najpilniejsze potrzeby osób, którym dopiero teraz udało się uciec z kraju ogarniętego wojną. Wśród nich jest m.in. zapewnienie podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej. Obejmuje również zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą miastom i gminom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap swojej podróży do innych polskich lub europejskich miast.

Możliwym będzie sfinansowanie także transportu do miejsca zakwaterowania, czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Drugi zakres tej pomocy obejmuje zapewnienie potrzeb osób, które już zdążyły znaleźć schronienie w naszych miastach i gminach. W tym obszarze finansowanie może objąć m.in. zakup artykułów wyposażania domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, jak również sfinansowanie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.

Uproszczona będzie procedura uzyskania tego typu wsparcia - nie będzie ona wymagała podjęcia dodatkowych uchwał przez Zgromadzenie GZM.

W najbliższych dniach uszczegółowione zostaną także zapisy taryfowe dotyczące możliwości korzystania z transportu publicznego przez obywateli Ukrainy, a by pomocą w tym zakresie zostały objęte osoby, które opuściły swój kraj po wybuchu wojny.

- Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które - czasem dosłownie - uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej - pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

- To szczególnie ważne również dla nas, którzy tej pomocy udzielamy, żeby starczyło nam sił na długofalowe wsparcie. W tej chwili istotnym jest to, by na bieżąco dostosowywać mechanizmy pomocowe, aby nasza solidarność z mieszkańcami Ukrainy pomogła im również usamodzielnić się w nowej dla nich rzeczywistości. To pozwoli nam przetrwać razem ten dramatyczny czas i pozostać dla siebie życzliwymi sąsiadami - podkreśla.

- Miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie - mówi Michał Koj, zastępca dyrektora Departamentu Zarządu i Zgromadzenia.

- Pierwsze zapotrzebowanie jest przez nas zbierane do najbliższego piątku, aby na początku przyszłego tygodnia móc odpowiedzieć na pierwsze zgłoszenia. Pozwoli to na sprawną realizację najpilniejszych potrzeb - dodaje.

ar / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj