Reklama

Wiadomości

  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 1538

O fotografii zakładowej i dawnym sprzęcie w Muzeum Miejskim

W czwartek, 31 marca gościem pierwszego spotkania z cyklu „Zakład stoi” w Muzeum Miejskim w Tychach będzie Jarosław Deka - zastępca cechmistrza Krajowego Cechu Fotografów oraz właściciel zakładu fotograficznego „Foto u Jarka”. Będzie można zobaczyć dawne i współczesne aparaty fotograficzne oraz elementy wyposażenia fotograficznego z kolekcji pana Jarosława. Początek spotkania o godz. 18.00.

O fotografii zakładowej i dawnym sprzęcie w Muzeum Miejskim
O fotografii zakładowej i dawnym sprzęcie w Muzeum Miejskim · fot. pixabay.com


Pozować do zdjęcia to stanąć przed obiektywem. Pytanie, co dzieje się za nim? I jakie znaczenie ma dobór sprzętu? Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o tym, jak rozwój technologii wpłynął i nadal wpływa na fotografię portretową wykonywaną w zakładach fotograficznych.

- Ciekawić nas będzie zarówno aspekt techniczny, jak i społeczny. Zaprezentujemy dawne i współczesne aparaty fotograficzne oraz elementy wyposażenia fotograficznego wykorzystywane w fotografii zakładowej z kolekcji Jarosława Deki (zastępcy cechmistrza Krajowego Cechu Fotografów oraz właściciela zakładu „Foto u Jarka” z ponad 40-letnią tradycją). Spojrzymy na fotografię atelierową jak na warsztat pracy, zarówno w znaczeniu fachu, jak i miejsca - ciemni, studia, sprzętu - zapowiadają organizatorzy.

„Zakład stoi” to cykl spotkań wokół fotografii zakładowej, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o rzemiośle fotograficznym - o początkach fotografii atelierowej oraz o współczesnej kondycji zakładów fotograficznych.

- Spojrzymy na fotografię zakładową z różnych perspektyw: rzemieślników, artystów, kuratorów sztuki. Gościnie i goście pomogą nam zrozumieć dawną i współczesną specyfikę fotografii usługowej w Tychach. Przyjrzymy się, jak zmieniała się fotografia portretowa oraz jej użycie, od kieszonkowych „cartes de visite”, którymi obdarowywano się na przełomie XIX i XX wieku, po współczesne zdjęcia biometryczne do dokumentów. Podczas każdego spotkania zaprezentujemy wyjątkowy obiekt z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach - mówią pracownicy muzeum.

- Jednocześnie zachęcamy tyszanki i tyszan do sięgnięcia do zdjęć rodzinnych. Po co? Chcemy odtworzyć historię tyskich zakładów fotograficznych. Dlaczego? Jednym z bodźców do zajęcia się tym tematem była rozmowa z panią Beatą Zakrzewską, fotografką prowadzącą zakład Foto Beata przy tyskim Rynku, w najbliższym sąsiedztwie Muzeum. Zapytana o przyszłość fotografii zakładowej, odpowiedziała: „Dzisiaj nie daje się zdjęć. Nie ma historii opowiedzianej zdjęciami. A historia nie przetrwa bez obrazu. Bo na czym oparła się historia? Na zdjęciach rodzin, na opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie”. Spróbujemy zatem rozbudzić ciekawość fotografią rzemieślniczą. Idziemy o zakład, że się uda - zachęcają do udziału.

Spotkania to część projektu badawczego „Zakład stoi. Historie tyskich zakładów fotograficznych 1934-1990”, realizowanego przez Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach. Ramę czasową przedsięwzięcia z jednej strony wyznacza rok 1934, kiedy w Tychach przy ulicy ks. K. Damrota swój zakład fotograficzny otworzył Hans Swoboda. To w nim pracowała Lucyna Kozyra, która zaledwie trzy lata później otworzyła w Rynku własne atelier fotograficzne (już jako Kozyra-Wysocka). Z drugiej - rok 1990, kiedy rozwiązała się Wojewódzka Spółdzielnia Pracy Fotografów Zawodowych „Fotoplan”, na gruncie której powstały prywatne studia fotograficzne. W ramie tej mieści się działalność Cechu Rzemiosł Różnych, szkół zawodowych, Miastoprojektu, który u fotografów zakładowych zamawiał zdjęcia, czy też sklepu Foto-Optyka, który gwarantował zaopatrzenie w materiały fotograficzne. Co jeszcze?

- Prowadząc wywiady z rzemieślniczkami i rzemieślnikami, odwiedzając zakłady fotograficzne, zachęcając tyszanki i tyszan do sięgnięcia do rodzinnych zbiorów zdjęć, pragniemy dotrzeć do wspomnień i obrazów, które pozwolą nam odtworzyć historię fotografii rzemieślniczej w Tychach - dodają muzealnicy.

  • Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  • Gość: Jarosław Deka
  • Prowadzi: Ewelina Lasota
  • Zapisy (liczba uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • Wstęp wolny!


więcej informacji: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/rzemioslo/

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj