tychy.info

Wiadomości

  • 16 marca 2022

Czy obroża dla kota to dobry pomysł? Tego na pewno nie wiedziałeś!

Materiał partnera:

O ile obroże dla psów są uważane za niezbędny element wyposażenia, w przypadku kotów jej zakup nie jest aż tak oczywisty - zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących. Są jednak okoliczności (i obroże), które sprawiają, że założenie jej pupilowi staje się całkiem rozsądnym pomysłem.

Czy obroża dla kota to dobry pomysł? Tego na pewno nie wiedziałeś!


Kiedy obroża dla kota naprawdę się przydaje, a kiedy może wręcz zaszkodzić pupilowi?

Obroża przeciwpchelna dla kota



Pchły i kleszcze to pasożyty, przed którymi warto chronić pupila - mogą roznosić groźne choroby, jak babeszjoza, borelioza, czy anaplazmoza. Zwierzęta są najbardziej narażone na atak, kiedy przebywają na świeżym powietrzu, co nie oznacza, że przed atakiem kleszczy warto zabezpieczyć jedynie kota wychodzącego. W przypadku kotów niewychodzących jest niewielkie ryzyko, że kleszcz zostanie przyniesiony do domu na butach lub ubraniu opiekuna, lub znacznie większe - że do domu przyniesie go pies po spacerze. Czy jednak w każdym przypadku założenie obroży na kleszcze będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego kota?

Obroża przeciw kleszczom dla kota (np. foresto, frexin, czy sabunol) najlepiej sprawdzą się u kotów wychodzących. Odpowiednie zapięcie na zatrzask zastosowane w dużej części produktów sprawia, że obroża jest bezpieczna i powinna rozpiąć się przy mocniejszym pociągnięciu. By była skuteczna, podczas zapinania jej konieczne jest jej wyregulowanie. Produkt chroni przed pchłami i kleszczami, kiedy substancje czynne w obroży mają bezpośredni kontakt ze skórą. Jeżeli po założeniu obroży pojawi się reakcja alergiczna - zdejmij ją i rozważ inne możliwości (np. krople spot-on). Duża część produktów tego typu jest bezpieczna dla kociąt i szczeniąt - obroża foresto może być stosowana u kociąt od 10. tygodnia życia.

Jakie są minusy noszenia przez kota obroży na kleszcze? To rozwiązanie nie sprawdzi się u kotów, które śpią w łóżku ze swoim opiekunem. Koty nie odczuwają dyskomfortu podczas jej noszenia, ale niewskazane jest długie wdychanie substancji znajdujących się w obroży przez ludzi. Jeżeli Twój kotek śpi w Twoim łóżku, lepszym rozwiązaniem będzie spot-on.

Polecamy: Obroża foresto dla małych psów i kotów 38 cm, Frexin obroża insektobójcza dla kota 30cm.

Obroża adaptacyjna dla kota



Pierwsze dni, kiedy pupil trafia do małego domu, potrafią być stresujące. Młody, kilkunastotygodniowy kotek, który spędza pierwszą noc bez mamy i rodzeństwa, może być lekko nieśmiały, a nawet przestraszony. Natomiast starszy kot, który został adoptowany, początkowo może czuć się lekko zdezorientowany. W takich sytuacjach behawioryści polecają obrożę adaptacyjną, która sprawi, że zwierzę szybciej poczuje się pewne siebie w nowej sytuacji. Feromony zawarte w obroży sprawią, że ulubieniec szybciej poczuje się swobodnie, wpłyną też na pewność siebie Twojego kota.

Jakie obroże dla kota szkodzą pupilowi?



W przypadku obroży "do zadań specjalnych" mają one swoje praktyczne zastosowanie i są one bezpieczne dla pupila. Niestety, nie o każdym produkcie można to powiedzieć.

Przede wszystkim, przestrzegamy przed zastosowaniem obroży do spacerów z kotem. Kocia anatomia różni się znacznie od psiej. Jeżeli chcesz chodzić z kotem na spacery (co może być naprawdę dobrym pomysłem), zamień obrożę na szelki spacerowe dla kota. To one są rekomendowane do bezpiecznych spacerów z kotem. Używanie obroży do smyczy dla kota jest po prosty ryzykowne dla zdrowia pupila - zwłaszcza dla szyi i kręgosłupa.

Elementem, który wygląda dobrze na zdjęciach, ale nie sprawdza się w realnym życiu, jest... dzwoneczek. Dzięki niemu możesz znaleźć ulubieńca nawet po zapadnięciu zmroku, dzwonek ostrzega też inne zwierzęta, na które pupil mógłby chcieć zapolować. Jest jednak także druga strona medalu. Uciążliwy dźwięk irytuje kotka. Może wprowadzić go w nerwicę, zdarzają się także uszkodzenia słuchu.