tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2022

Dzieci z Ukrainy już chodzą do szkół i przedszkoli - dane liczbowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

W Tychach blisko 50 dzieci z Ukrainy zostały przyjętych do przedszkoli, 230 chodzi do szkół podstawowych, a ponad 30 do szkół ponadpodstawowych. Blisko 150 kolejnych czeka na przyjęcie do tyskich placówek oświatowych - poinformował w poniedziałek, 14 marca prezydent Andrzej Dziuba.

Reklama

Artykuły szkolne dla dzieci z Ukrainy
Artykuły szkolne dla dzieci z Ukrainy · fot. Piotr Podsiadły


- Wojna w Ukrainie i towarzyszące jej tysiące, a nawet miliony uchodźców to pod wieloma względami ogromne wyzwanie dla nas - samorządowców. Coraz więcej osób nie tylko trafia do naszego miasta, ale także próbuje rozpocząć w Tychach nowe życie - mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Tychy uruchamiają kolejne oddziały przygotowawcze, tym razem w SP 21 dla klas I-III, w SP 3 dla klas VII-VIII, w IV LO dla młodzieży od 9 klasy szkół ukraińskich.

- Organizacja opieki i edukacji w tak krótkim czasie oraz dla takiej dużej grupy osób to bardzo duże wyzwanie organizacyjne - dziękuję wszystkim pracownikom Miejskiego Centrum Oświaty, nauczycielom, pracownikom placówek oświatowych w naszym mieście za zaangażowanie i sprawne działanie oraz firmom, które pomagają wyposażyć nowych uczniów w przybory niezbędne do nauki - mówi prezydent Tychów.

Oddziały przygotowawcze - większy zakres wsparcia w nauceWiększy zakres wsparcia w nauce dla dzieci nieznających języka polskiego można uzyskać, zapisując dziecko do szkoły prowadzącej oddziały przygotowawcze.

Oddział przygotowawczy to grupa uczniów składająca się wyłącznie z obywateli danego kraju, licząca nie więcej niż 15 osób, a więc grupa mniej liczna niż w ogólnodostępnych zespołach klasowych w szkołach. Uczeń oddziału przygotowawczego, tak jak w każdej szkole, ma prawo do uczęszczania na zajęcia wyrównawcze z przedmiotów w wymiarze do 3 godzin tygodniowo. Więcej czasu poświęcane jest na naukę języka polskiego, co z pewnością może przyspieszyć ten proces, a ponadto ułatwi szybszą asymilację w polskiej szkole. Zgodnie z polskim prawem szkoła, w której powstanie oddział przygotowawczy przeznacza na naukę języka polskiego co najmniej 3 godziny tygodniowo.

Jako pierwsza taki oddział zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 36 w Tychach. Początkiem marca miasto ogłosiło, że kolejne tego typu oddziały powstaną w Szkole Podstawowej nr 17 (ul. Begonii 5, tel. 32 227 32 10) dla uczniów klas I-III oraz w Szkole Podstawowej nr 13 (al. Niepodległości 108, tel. 32 227 27 49) dla klas IV-VI. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się bezpośrednio z tymi szkołami. Poza wyznaczonymi placówkami, cały czas można zgłaszać się również do szkół zlokalizowanych najbliżej miejsca zamieszkania rodziny z Ukrainy.

Więcej: https://www.tychy.info/wiadomosci/14520-szkoly-w-tychach-gotowe-na-przyjecie-ukrainskich-uczniow-tychy

Artykuły szkolne dla dzieci z Ukrainy
Artykuły szkolne dla dzieci z Ukrainy · fot. Piotr Podsiadły


Warto wspomnieć, że do ukraińskich dzieci trafią przybory szkolne i plastyczne: bloki rysunkowe i techniczne, plecaki, worki na obuwie, nożyczki, taśmy, zeszyty, teczki, farby, piórniki, gumki i kalkulatory - to wszystko zostanie przekazane do tyskich placówek oświatowych, w których będą uczyły się dzieci z Ukrainy. Uciekając z ogarniętego wojną kraju swoje pomoce szkolne i zeszyty zostawiły w domu. Artykuły papiernicze i biurowe ufundował sklep E. Leclerc Tychy.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj