Wiadomości

  • 15 marca 2022
  • wyświetleń: 433

5 cennych wskazówek - jak robić dobry PR?

Materiał partnera:

Dobry PR to doskonałe narzędzie budowania pozytywnego wizerunku marki. Nie tylko pomaga w zdobywaniu nowych klientów, pozyskiwaniu kluczowych inwestorów, ale również jest sprawdzonym środkiem do budowania pozytywnych relacji. W przypadku źle poprowadzonych działań public relations, skutkiem może być pogorszenie wizerunku firmy i odwrócenie się od niej klientów i kontrahentów. Chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć błędów budując swój PR? Skorzystaj z naszych rad i ciesz się efektami.

5 cennych wskazówek - jak robić dobry PR?


Dobry PR bez planu? To nie może się udaćBrak opracowanego planu działania to raczej prosta ścieżka do porażki niż do sukcesu. Agencja PR, która opiekuje się Twoją firmą, powinna wdrożyć dobrze przemyślaną i szczegółową strategię. Dobrze przygotowany plan powinien uwzględniać cele krótko i długoterminowe, język i kanały komunikacji, sylwetkę grup docelowych, budżet na działania public relations, harmonogram takich działań i sposoby pomiaru otrzymywanych wyników.

Jak nie trafiać kulą w płot?Kluczowym elementem public relations jest wypracowywanie relacji - z mediami i otoczeniem. Stworzenie trwałych i wartościowych, opartych na wzajemnym zaufaniu i lojalności, wymaga czasu i zaangażowania. To nie są działania, które można prowadzić ad hoc. Dlatego warto powierzyć to zadanie agencji PR. Tylko profesjonaliści są w stanie zaproponować kanały i sposoby komunikacji odpowiednio dopasowane do twojej grupy odbiorców.

Jakość a nie ilośćWiele przedsiębiorstw popełnia błędy publikując wiele, ale miałkich treści. W artykułach na blogu lub informacjach prasowych warto postawić na ich jakoś, a nie na ilość. Wie o tym dobra agencja PR. Koncentruje się przede wszystkim na wartościowej treści tworzonych artykułów, zamiast wysyłać do mediów notki, za które potem firma się wstydzić. Dobrze napisane publikacje są okazją do przekazania wiedzy, pozycjonują firmę jako eksperta w branży i sprawiają, że jest traktowana poważnie jako marka.

5 cennych wskazówek - jak robić dobry PR?


Czy masz wypracowaną Strategię Obrony Marki?PR to narzędzie sprawdzające się w dobrych i złych momentach w historii firmy. Każdy budujący swoją markę przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę docierające do niego głosy krytyki. Najważniejsze jest reakcja. Z negatywnych uwag warto wyciągać wnioski i uczyć się na swoich błędach. Jeśli jednak krytyczne komentarze są niesprawiedliwe, nie mają podstaw i godzą w dobre imię marki, trzeba działać. W Commplace wiemy, jak robić to skutecznie.

Mierz wyniki i wyciągaj wnioskiKażde działania podejmowane w ramach strategii PR muszą być nieustannie monitorowane, a ich wyniki dogłębnie przeanalizowane. Na podstawie wniosków należy podjąć odpowiednie kroki i w razie potrzeby być gotowym na modyfikacje przyjętego wcześniej planu. Pomiar wyników i wyciągnięte z nich wniosków są wyznacznikiem sukcesu marki i osiągnięcia celu, jaki jest stawia się przed PR-em.

Dlaczego dobry PR to doskonałe wsparcie dla działań marketingowych? Oto tylko niektóre powody:

  • Pomaga w zdobywaniu nowych klientów,
  • Buduje pozytywny wizerunek firmy,
  • Sprzyja w pozyskiwaniu kluczowych inwestorów,
  • Buduje pozytywne relacje,
  • Jest kluczowy w negocjacjach nad warunkami współpracy.


Tworzenie popytu na produkty oraz kreowanie odpowiedniego wizerunku firmy, to cele każdego biznesu ukierunkowanego na doskonalenie się i wzrost. Poprzez eksponowanie marki na różnych płaszczyznach oraz tworzenie skutecznych planów komunikacji z grupą docelową, agencja PR może się stać strategicznym partnerem firmy, realnie przyczyniając się do jej rozwoju.