tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 14 marca 2022

Miasto umieściło 60 uchodźców z Ukrainy w nowym DPS w Kobiórze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Miasto Tychy ulokowało na początku marca uchodźców z Ukrainy w niedawno ukończonym gmachu Tyskiego Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze.

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy w Tychach - 06.03.2022
Uchodźcy z Ukrainy w Tychach - 06.03.2022 · fot. Andrzej Dziuba - prezydent Tychów / Facebook


W pięknym, nowym budynku przy ul. Promnickiej zamieszkało ponad 60 uchodźców wojennych z Ukrainy. Połowa z nich to dzieci. To pierwsi mieszkańcy w tym miejscu - poinformował 8 marca Maciej Gramatyka - zastępca Prezydenta Miasta Tychy do spraw społecznych.

Przypomnijmy: od jesieni gotowy na przyjęcie seniorów budynek stał pusty - to dlatego, że wojewoda śląski nie wydał pozwolenia na prowadzenie w nim domu pomocy społecznej przez miasto Tychy na terenie innej gminy niż własna. Jak wyjaśniała niedawno rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jednostki organizacyjne tworzone celem wykonywania zadań gminy, mogą mieć swą siedzibę wyłącznie na obszarze gminy, która ją tworzy, albowiem granice władztwa tej gminy (a jednocześnie granice działania jej jednostek organizacyjnych) związane są z jej granicami administracyjnymi (terytorium). Statut jednostki organizacyjnej gminy prowadzącej dom pomocy społecznej jest aktem prawa miejscowego i może obowiązywać tylko na terenie gminy, której rada go uchwaliła. W tym przypadku jednak tyski samorząd zamierzał realizować swoje ustawowe zadania na terenie innej gminy - tłumaczyła niedawno Alina Kucharzewska.

Miasto zapowiedziało, że zaskarży decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jednocześnie, by DPS mógł rozpocząć działalność, chce nawiązać współpracę z gminą Kobiór dotyczącą wspólnego prowadzenia Domu Pomocy Społecznej. Teraz jednak budynek stał się ważnym miejscem w obliczu kryzysu uchodźczego, w związku z konfliktem na Ukrainie.

Loading...


DPS w Kobiórze to docelowo miejsce całodobowej opieki dla 66 osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu Gminy Miasta Tychy. Ośrodek powstał na terenie nieruchomości położonej w Kobiórze, należącej do Miasta Tychy. Samorząd przejął gmach od Archidiecezji Katowickiej. Pierwotnie miał w nim powstać dom dla księży emerytów.

Uchwałę o zakupie obiektu z przeznaczeniem na adaptację na potrzeby DPS Rada Miasta Tychy podjęła 22 czerwca 2017 roku. We wrześniu tego samego roku miasto kupiło od Archidiecezji ponad 3-hektarowy teren wraz z istniejącą tam zabudową. W kwietniu 2019 roku podpisano umowę na przebudowę istniejących obiektów. Zrealizowało ją Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur z Jankowic k. Pszczyny.

Poniżej zdjęcia z wnętrza budynku :

Jak wygląda DPS "Dobre Miejsce" w środku? - 01.2022 · fot. Kamil Peszat / UM Tychy

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj