Reklama

Wiadomości

  • 11 marca 2022
  • 24 marca 2022
  • wyświetleń: 1974

Konserwacja najstarszej księgi metrykalnej z Tychów z lat 1677-1710

Za nami:

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” w Muzeum Miejskim to spotkanie wokół konserwacji najstarszej księgi metrykalnej z Tychów. Poza zapisami metrykalnymi, dotyczącymi m.in. mieszkańców Tychów i tworzących się przysiółków tej wsi oraz sąsiednich Paprocan, które pochodzą z lat 1677-1710, zawiera ona również cenne inwentarze dotyczące kościoła i parafii św. Marii Magdaleny. Spotkanie odbędzie się 24 marca o godz. 18.00.

Konserwacja najstarszej księgi metrykalnej z Tychów z lat 1677-1710
Konserwacja najstarszej księgi metrykalnej z Tychów z lat 1677-1710 · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Księga obecnie stanowi część zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Poza faktem, że odnowiona najstarsza księga zawiera dane na temat mieszkańców Tychów i tworzących się przysiółków tej wsi oraz sąsiednich Paprocan, odnotowano w niej również osoby pochodzące z innych miejscowości (występują oni jako nupturienci, czyli osoby mające zawrzeć związek małżeński, świadkowie ślubów lub chrzestni). Podnosi to jej rangę, gdy weźmie się pod uwagę, że np. sąsiadujący z Tychami Bieruń Stary posiada księgi metrykalne zdekompletowane lub z późniejszego okresu. Pośród tyskich metryk odnaleźć można dane dotyczące również mieszkańców pochodzących z Cielmic, Urbanowic czy też Bierunia Starego.

Prace konserwatorskie tego obiektu przeprowadziły konserwatorki zabytków na podłożu papierowym: dr Katarzyna Kwaśniewicz oraz mieszkająca w Tychach mgr Danuta Skrzypczyk, które zaprezentują ich efekty. W trakcie spotkania uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się: co to są dudki, format „folio fracto” oraz „oprawa mnisza” i czy jest ona wyjątkowa. Na jakim papierze oraz jakim atramentem zostały zapisane karty księgi? Konserwatorki opowiedzą także, jak przebiegał proces konserwacji, na jakie problemy natrafiono oraz jak je rozwiązano.

Trzecim gościem będzie dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach - dr Wojciech Schäffer (również tyszanin), który jest autorem wniosku o dofinansowanie prac w ramach ogólnopolskiego konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2021″. Złożony projekt zajął 3 miejsce (kwota wsparcia wyniosła 63 900 zł brutto) na 17 wniosków dofinansowanych. Był jednym z 39 ocenionych pozytywnie na 54, które przesłano w ramach konkursu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dotacje przyznawane są od 2016 roku w celu opracowania, udostępniania oraz zabezpieczenia materiałów archiwalnych wchodzących w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego. O przyznanie dotacji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych ubiegać się mogą m.in. fundacje, stowarzyszenia oraz instytucje kościelne i religijne.

  • Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  • goście: dr Katarzyna Kwaśniewicz i mgr Danuta Skrzypczyk - konserwatorki zabytków na podłożu papierowym oraz dr Wojciech Schäffer - dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach
  • prowadzi: Agnieszka Ociepa-Weiss
  • zapisy (liczba uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny!

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj