Wiadomości

  • 1 marca 2022
  • wyświetleń: 1398

Dofinansowanie dla samorządów, które wesprą Ukraińców

Województwo niesie także pomoc dla szukających schronienia w Polsce obywatelom Ukrainy. Będzie to wsparcie udzielone gminom przygotowującym się na przyjęcie uchodźców.

ukraiński paszport
Województwo wspiera samorządy w udzielaniu pomocy humanitarnej · fot. Straż Graniczna


- Chcemy wesprzeć samorządy województwa śląskiego, które pomagają uchodźcom z Ukrainy w związku trwającą tam wojną. Tym samym jest to pomoc skierowana pośrednio do wszystkich obywateli Ukrainy, często całych rodzin z dziećmi, które chcą znaleźć w Polsce schronienie, po bestialskiej, wręcz bandyckiej napaści Rosji na ich kraj. Nie możemy pozostać obojętni na ich los. Gminy będą dla nich przygotowywały mieszkania i wyprawki. Na ten moment jest to kwota 1,5 mln zł, ale będziemy starali się ją w miarę potrzeb zwiększać. Samorządy będą te koszty ponosiły, natomiast my jako samorząd regionalny możemy w ramach funkcjonujących przepisów w taki sposób w tym partycypować. Środki te będziemy przekazywać z tzw. rezerwy ogólnej - mówi marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

- Rozpoczynamy także współpracę z Caritasem. We wszystkich instytucjach należących do struktur Urzędu Marszałkowskiego będziemy gromadzić dary, które przekażemy potrzebującym obywatelom Ukrainy. Będziemy też zachęcać sponsorów, potencjalnych darczyńców, aby to wsparcie rozszerzać i wzmacniać. Zdajemy sobie sprawę, że musi to być pomoc długofalowa. Mamy przy tym wielką nadzieję, że ta wojna czym prędzej się zakończy - dodaje marszałek.

Podczas lutowej sesji Sejmiku województwa śląskiego radni przyjęli także uchwalę w formie oświadczenia, w której solidaryzują się z narodem ukraińskim.

ar / tychy.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj