tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 22 lutego 2022

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

21 lutego rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 27 lutego każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w wielu instytucjach, w tym w jednostkach policji.

samoobrona, przemoc
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem · fot. UM Tychy


Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw narodziła się w 2000 roku. Od tego czasu, w miesiącu lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym czasie różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom. W organizację obchodów - oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej - aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. W trakcie tego tygodnia, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać porady prawne oraz informacje odnośnie wsparcia psychologicznego czy też socjalnego.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Wsparcie jest również oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Zamieszczamy listę takich ośrodków oraz punktów lokalnych wraz z mapą ich lokalizacji.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem możesz skorzystać:

  • z bezpłatnej informacji prawnej,
  • z bezpłatnej konsultacji psychologicznej,
  • z pomocy Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym, finansowanych z Funduszu Sprawiedliwości.


Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym:
www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

ar / tychy.info
źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.