Wiadomości

  • 18 lutego 2022
  • wyświetleń: 808

Cegła, beton a może kamień? Poznaj najnowsze trendy 2022 na wykonanie elewacji

Materiał partnera:

Elewacja budynku, czyli jego zewnętrzna część, nie tylko ma się dobrze prezentować, ale także ma skutecznie chronić ściany przed najróżniejszymi czynnikami atmosferycznymi. Istnieje wiele możliwości jej wykończenia. Warto zapoznać się z największymi trendami dotyczącymi elewacji, które królują w 2022 roku.

Cegła, beton a może kamień? Poznaj najnowsze trendy 2022 na wykonanie elewacji


Elewacja z kamieniaNa stronie Klink.pl dostępnych jest wiele propozycji dotyczących wykończenia elewacji kamieniem. Taki rodzaj wykończenia ścian zewnętrznych stanowi piękną i bardzo trwałą ozdobę domu na naprawdę długie lata. Kamienie są odporne na działanie deszczu, silnego wiatru, a także promieni słonecznych. Można nimi pokryć tylko niektóre obszary ścian albo całe ich powierzchnie.

W 2022 roku kamień jest bardzo popularnym materiałem elewacyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że ciemny kamień wydaje się nieco przytłaczający, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór jasnego piaskowca lub wapienia, szczególnie jeśli chcemy pokryć całą powierzchnię ściany.

Projekty z wykorzystaniem naturalnej skały bardzo się wyróżniają na tle innych materiałów elewacyjnych. Kamienie zwykle mają postacie dość dużych płyt, których długość sięga od 1,5 do 3 metrów. Zdarzają się także pojedyncze elementy, które nakłada się na ścianę budynku wedle uznania i łączy ze sobą za pomocą żywicy. Wykończenie elewacji kamieniem jest jednak dość drogie, dlatego wiele osób zwraca uwagę na inne, równie popularne w tym sezonie rozwiązania.

Elewacja z cegłyKolejną propozycją, równie atrakcyjną, ale znacznie tańszą niż kamień, jest cegła. Jest to bardzo ponadczasowy materiał, który był i będzie popularny. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów cegły elewacyjnej - w dzisiejszych czasach już nie stawia się jedynie na klasyczną czerwień. Wśród najbardziej interesujących propozycji można wyróżnić np. brąz, biel, krem czy oliwkę.

trendy2022nawykonanieelewacji3


Elewację można wykonać z cegieł elewacyjnych, klinkierowych, silikatowych. Podobnie jak w przypadku kamieni, cegłą można wykończyć całą ścianę lub tylko jej wybrany fragment. Warto przejrzeć porady na blogu Klink.pl.

Należy zaznaczyć, że decydując się na wykończenie elewacji przy pomocy cegieł, należy koniecznie pamiętać o systematycznej pielęgnacji.

Elewacja z betonuKolejną propozycją wykonania elewacji jest beton. Materiał ten jest bardzo często wykorzystywany w budownictwie. Szara elewacja betonowa w połączeniu z innymi materiałami, dobrze dobranymi drzwiami, a także właściwie dobranym światłem, daje niezwykle minimalistyczny i naturalny efekt.

Bardzo trwałym materiałem, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, a zwłaszcza na bardzo niskie temperatury, jest tafla cementowa.

Beton architektonicznyW 2022 roku bardzo popularnym materiałem jest tzw. beton architektoniczny. Można go wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Beton architektoniczny jest bardzo wytrzymały i atrakcyjny wizualnie. Za jego pomocą można wykonać całkiem gładką elewację lub bardziej porowatą, błyszczącą czy też matową. Istnieje także możliwość wykonania na nim dowolnego wzoru.

elewacjazkamienia


Warto zaznaczyć, że beton architektoniczny w przeciwieństwie do betonu klasycznego nie wymaga stosowania dodatkowych wykończeń. Jest to bardzo duże udogodnienie, które warto mieć na uwadze.