Wiadomości

 • 17 lutego 2022
 • wyświetleń: 677

Masło klarowane - jak zrobić masło ghee w domu. Jak wygląda proces klarowania?

Materiał partnera:

Masło ghee jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych tłuszczy w kuchni osób, które pragną odżywiać się zdrowo i smacznie. Klarowane masło doskonale znają również miłośnicy kuchni hinduskiej, gdzie stanowi bazę do wielu dań. Dlaczego warto klarować masło i czy można zrobić to samodzielnie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Masło klarowane - jak zrobić masło ghee w domu. Jak wygląda proces klarowania?


Masło klarowane - co to jest?Czym jest słynne masło ghee? To nic innego jak tłuszcz uzyskany z podgrzanego masła, z którego powierzchni zostały usunięte zanieczyszczenia i osady. Takie masło jest niemal doskonale czystym tłuszczem, pozbawionym krowich alergenów (m.in. laktozy i kazeiny), dlatego mogą je spożywać nawet osoby nietolerujące mleka krowiego. Zaletą stosowania takiego masła jest jego wysoka temperatura dymienia oraz brak ryzyka przypalenia potraw - w trakcie klarowania usuwane są też białka, które obniżają temperaturę dymienia (w przypadku masła ghee wynosi ona aż ok. 235°C). Oznacza to, że masło klarowane jest tłuszczem, na którym można smażyć potrawy w bardzo wysokiej temperaturze.

Właściwości masła gheePoza walorami kulinarnymi masła ghee, warto podkreślić także zalety zdrowotne i smakowe jego stosowania. A są to m.in.:

 • delikatny smak i estetyczny wygląd
 • długi okres przydatności do spożycia - nawet 15 miesięcy przechowywania w lodówce bez obaw o jego utlenienie
 • nie podnosi poziomu złego cholesterolu we krwi
 • poprawia smak oraz wartość odżywczą spożywanych potraw
 • korzystnie działa na układ pokarmowy, łagodzi stany zapalne w jelitach i żołądku.


Masło ghee po przestudzeniu ma stałą konsystencję - krystalizuje się w temperaturze pokojowej.

masloklarowane-jakzrobic3


Klarowanie masła krok po krokuSamodzielne przygotowanie masła klarowanego nie jest trudne. Jedynym składnikiem, który jest potrzebny do jego przygotowania jest oczywiście masło. Wybierając się na zakupy lepiej sprawdzić wcześniej jego cenę na Gazetkowo.pl- miejscu, w którym są dostępne aktualne gazetki promocyjne najpopularniejszych sieci handlowych. Dzięki temu, możesz nie martwić się o to, że przepłacisz. Jak więc zrobić domowe masło ghee?

 • 1. Przygotuj rondelek z grubym dnem.
 • 2. Masło pokrój w kostkę.
 • 3. Umieść masło w rondelku i podgrzewaj na bardzo słabym ogniu.
 • 4. Kiedy masło całkowicie się rozpuści, na wierzchu powinna pojawić się piana - usuń ją całkowicie.
 • 5. Ostrożnie przelej masło do słoika - na jego dnie będzie znajdować się gęsta, jasna masa, którą należy usunąć i wyrzucić (to zanieczyszczenia i osady, których pozbywasz się w trakcie klarowania).
 • 6. Po przestudzeniu schowaj masło do lodówki.


Do jakich potraw używać masła klarowanego?Ile czasu zajmuje sklarowanie masła? Wszystko zależy od jego ilości. Kilogram masła może klarować się nawet przez pół godziny. Całe szczęście jeśli nie masz czasu zająć się tym samodzielnie, możesz kupić gotowe masło klarowane w sklepie spożywczym. Nie będzie to trudne, tym bardziej że najlepsze oferty cenowe masła znajdziesz na Gazetkowo.pl.

masloklarowane-jakzrobic2


Do smażenia jakich potraw można zaś używać masła ghee? To uniwersalny tłuszcz, który znakomicie komponuje się z zarówno mięsem, jak i warzywami czy rybą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby usmażyć na nim także słodkie faworki czy pączki. Takiego oczyszczonego masła można użyć nie tylko do smażenia, ale też w celu wzbogacenia smaku potrawy, polewając nim np. makaron, kaszę lub kopytka. W każdym wydaniu sprawdzi się znakomicie podnosząc wartość odżywczą oraz dodając smaku potrawie.