tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2022

[Historyczne zdjęcie] Park Miejski w latach 70

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Jak co weekend czas na kolejne historyczne zdjęcie. Na fotografii widoczny jest fragment Parku Miejskiego usytuowanego między osiedlami E i F.

Park Miejski w latach 70
Park Miejski w roku 1970 · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Widoczna z gmachu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (obecnie Urząd Miasta) główna aleja parku, stanowi fragment osi kompozycyjnej miasta, łączącej Park Północny z terenem leśnym w okolicy Paprocan i Parkiem Południowym, biegnącej przez osiedla N, O i D.

Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach, plan zagospodarowania parku opracowany ok. 1960 roku przez Helenę Okołowicz-Krześ i Kazimierza Wejcherta, przewidywał utworzenie pośrodku alei, pasma sadzawek, nawiązujących do naturalnych stawów w Parku Północnym. Teren przyszłego parku zajmowały łąki i pola uprawne. Park urządzono ok. 1966 roku i zasadzono sporo gatunków drzew liściastych, iglastych i krzewów. W 1975 roku w parku odsłonięto Pomnik Walki i Pracy, zwany potocznie Żyrafą, autorstwa Augustyna Dyrdy (rzeźbiarza) i Emiliana Piaseckiego (architekta).

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj