Reklama

Wiadomości

  • 28 stycznia 2022
  • 31 stycznia 2022
  • wyświetleń: 2121

Przez COVID zmiany w komunikacji. Obejmą prawie 100 linii

W poniedziałek, 31 stycznia Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi szereg zmian w komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zakładają one zawieszenie ok. 20 linii, a także obowiązywanie rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych na ponad 70 liniach. To efekt pogarszającej się sytuacji epidemicznej, odbywania przez kierowców kwarantanny, a także wprowadzenia częściowej nauki zdalnej. Rozkłady jazdy najlepiej sprawdzać w internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

autobus ztm, zima
Przez COVID zmiany w komunikacji. Obejmą prawie 100 linii · fot. ZTM


ZTM dynamicznie reaguje na zmieniające się okoliczności i systematycznie wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Organizator bierze pod uwagę m.in. liczne zachorowania na COVID, odbywanie przez kierowców kwarantanny, a także zmiany liczby podróżnych na poszczególnych liniach, co wynika m.in. z częściowo zawieszonej przez rząd nauki stacjonarnej.

Najważniejsze zmiany w komunikacji autobusowej to wprowadzenie na ok. 70 liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół. Na ponad 70 liniach autobusowych będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne na dni robocze nieszkolne. Zapowiadane przez ZTM zmiany zostaną wdrożone 31 stycznia.

- Obowiązywanie tego typu rozkładów oznacza w wielu przypadkach utrzymanie stosunkowo dużej liczby połączeń w szczytach, tj. do ok. godziny 8 oraz po godzinie 14 oraz zmniejszenie oferty przewozowej w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

- Pasażerom mocno rekomendujemy, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie przed wyjściem z domu - apeluje w imieniu organizatora komunikacji miejskiej.

Poza zmianami obejmującymi komunikację autobusową, zaplanowano także modyfikację ruchu na 3 liniach trolejbusowych. Na liniach A, B i C, podobnie jak w przypadku wielu linii autobusowych, zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny.

ZTM jednocześnie wskazuje, że w pojazdach komunikacji miejskiej obowiązują przepisy sanitarne. Chodzi tutaj o noszenie zakrywających usta i nos maseczek. Warto także przypomnieć, że od 25 stycznia przewoźnicy autobusowi, tramwajowi i trolejbusowi mogą wprowadzać w swoich pojazdach tzw. strefy ochronne (wydzielone), co dla pasażera oznacza brak możliwości zakupu biletu u kierowcy. W związku z tym ZTM zachęca do korzystania z innych kanałów sprzedaży, m.in. z automatów biletowych, aplikacji mobilnych, czy też stacjonarnych punktów sprzedaży.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian dostępne będą na stronie internetowej: https://rj.metropoliaztm.pl/news/.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.