Reklama

Wiadomości

  • 25 stycznia 2022
  • 26 stycznia 2022
  • wyświetleń: 3947

Trwają spotkania dotyczące podwyżek w tyskiej fabryce fiata

21 stycznia odbyło się pierwsze z zapowiadanych spotkań w sprawie tegorocznych podwyżek płac dla załogi fabryki Stellantis w Tychach (Dawniej FCA Poland). Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich związków działających w FCA Poland Tychy jak również FCA Powertrain Poland sp. z o.o. z Bielska-Białej i w takim składzie będą prowadzone dalsze negocjacje - poinformowała w ostatnich dniach Komisja Zakładowa WZZ "Sierpień 80" FCA Poland S.A. Kwota podwyżek płacy powinna być na poziomie dwóch tysięcy złotych - wskazują związkowcy. Propozycja ta nie została na razie zaakceptowana przez dyrekcję.

Stellantis, fiat, FCA Poland
Fabryka Stellantis w Tychach · fot. Stellantis / materiały prasowe


Dyrekcja przedstawiła zakres tematów, które będą dyskutowane na spotkaniach, a będą się odbywać dwa razy w tygodniu. Warunkiem uzyskania jakichkolwiek podwyżek jest zgoda wszystkich związków i podpis pod całościowym pakietem, jaki został przedstawiony uczestnikom spotkania. W pakiecie zostało zawarte kilka tematów do negocjacji, a są to: zawarcie pakietu na trzy lata, zwiększenie czasu rozliczeniowego do 12 miesięcy, długość przerw, zmiany systemu płac na system miesięczny.

Na pierwszym spotkaniu poinformowano również, że od marca planowane jest uruchomienie trzeciej zmiany w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na samochody. W związku z pracami modernizacjami i większym popytem, a co za tym idzie brakiem możliwości zwiększenia produkcji, dyrekcja korzysta zgodnie z kodeksem pracy i prawem polskim z możliwości wydłużania godzin pracy. Zgodnie z deklaracją dyrekcji, każdy pracownik, który nie jest w stanie pracować na wydłużonych zmianach, ma obowiązek zgłoszenia tego do kierownictwa lub do Związków Zawodowych. - Będziemy interweniować - zapowiadają przedstawiciele Komisji Zakładowej WZZ.

- Będą to na pewno niełatwe, jak i długie negocjacje, ale kompromis musi być wypracowany, tak żeby większość załogi była zadowolona z wyniku - mówią związkowcy.

- Fiaskiem zakończyło się spotkanie z dyrekcją w poniedziałek, 24 stycznia, na którym wszystkie organizacje (Solidarność poparła wniosek pozostałych związków) przedstawiły kwotę, jaka zdaniem związku zawodowego w niewielkim stopniu wyrównałaby dysproporcje zarobków miedzy zakładami Stellantisa, jak również częściowo wyrównałaby wzrost inflacji, cen i doceniłaby wkład załogi w realizacje planów produkcyjnych. Kwota podwyżek płacy powinna być na poziomie dwóch tysięcy złotych. Związki wyraziły wolę na dalsze rozmowy w innych sprawach jakie na piątkowym spotkaniu zostały przedstawione przez stronę dyrekcyjną. Niestety Dyrekcja nie zaakceptowała tej propozycji, jak również nie podała żadnej informacji, jaką kwotę proponuje na podwyżkę. Następne spotkanie w czwartek - relacjonują przedstawiciele Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" FCA Poland S.A w mediach społecznościowych.

ar / tychy.info

źródło: Komisja Zakładowa WZZ Sierpień 80 FCA Poland S.A.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.