Reklama

Wiadomości

  • 18 stycznia 2022
  • 22 stycznia 2022
  • wyświetleń: 3740

W Szpitalu Megrez w Tychach w 2021 roku przyszło na świat 459 dzieci

W czerwcu 2021 roku w Szpitalu Megrez w Tychach zostały przywrócone porody naturalne po kompleksowej modernizacji oddziału. Pierwszy poród na Trakcie Porodowym miał miejsce 14 czerwca 2021. Zaledwie w pół roku po otwarciu, na świecie było już aż 459 maluchów. W 2021 roku urodziło się więcej chłopców - było ich 240. Dziewczynek natomiast urodziło się nieznacznie mniej, bowiem 219. Co ciekawe, w tyskiej placówce powitano także aż 4 pary bliźniaków.

Sala porodowa w Szpitalu Megrez · fot. Szpital Megrez


W 2021 w Tychach królowali Hanna i Jakub

Według danych przekazanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Tychach, w ubiegłym roku najczęściej wybieranymi imionami były Hanna oraz Jakub. Popularne wśród dziewcząt były również: Julia, Lena, Aleksandra i Paulina. Chłopcom z kolei rodzice najczęściej nadawali imiona: Jan, Leon, Tymoteusz, Franciszek i Maksymilian. W czołówce - podobnie jak w roku 2020 - znalazły się również imiona: Emilia, Oliwia i Kacper. Najwięcej dzieci urodziło się w październiku.

- Cieszymy się, że od otwarcia wyremontowanego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w czerwcu 2021 roku, mamy wielokrotnie wybierały nasz szpital na miejsce swojego porodu. Zdecydowana większość urodzeń w Tychach miała bowiem miejsce w Megrezie - mówi Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach i dodaje: - Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz modernizacją, otworzyliśmy oddział, gdzie przyjmowane są porody naturalne. Bardzo nam zależało, żeby Pacjentki miały zapewnione jak najlepsze warunki i opiekę. Patrząc na reakcję rodzących - udało się nam to osiągnąć.

Sala porodowa w Szpitalu Megrez
Poród w wodzie · fot. Szpital Megrez


Pomimo zamkniętego oddziału, od stycznia do czerwca w Szpitalu Megrez odbywały się cięcia cesarskie. W trakcie całego roku odbyło się ich aż 249, co przewyższyło liczbę porodów naturalnych, które miały miejsce 181 razy. Co ważne, do tyskiej porodówki, wraz z zakończeniem kompleksowej modernizacji oddziału, powróciła możliwość porodów w wodzie. W minionym roku odbyły się one 17 razy.
Porody w kwietnych salach i europejskie standardy oddziału

W 2021 roku Trakt Porodowy Szpitala Megrez zmienił się nie do poznania. W miejscu dotychczasowych boksów, pojawiły się cztery kameralne sale porodowe z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. Każda została wyposażona w elektroniczny system nadzoru płodu oraz własny węzeł sanitarny. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Na Pacjentki po porodach powikłanych czeka sala ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia - stanowisko do resuscytacji. Drugie takie stworzono w części położniczej oddziału.

Co ważne, do dyspozycji Pacjentek są również m.in.: dwuosobowe sale z łazienką w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi według europejskich standardów; pokój laktacyjny, do ściągania pokarmu oraz karmienia piersią; łazienka dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami; dedykowany pokój z węzłem sanitarnym dla ojców oczekujących narodzin oraz foteliki w salach porodowych.

ab / tychy.info

źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o. o.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.