Wiadomości

  • 12 stycznia 2022
  • 13 stycznia 2022
  • wyświetleń: 2214

Niższy lub zerowy VAT na paliwo, żywność, energię elektryczną, gaz

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia "Tarczy Antyinflacyjnej 2.0". Jest to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT m.in. na paliwo, żywność, energię elektryczną, gaz czy nawozy do 31 lipca 2022 roku. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego.Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%- Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym obniżymy podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywczeRosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego też rząd obniży do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina ma zaoszczędzić ok. 45 zł miesięcznie.

tarcza antyinflacyjna 2.0


Zerowa stawka VAT na gazRząd obniży także stawkę podatku VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%. Dzięki temu wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych ma być jednym z najniższych w Europie.

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd- Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej - zauważał premier. - Dzięki wprowadzonym zmianom łagodzimy skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłużamy 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 roku - dodał.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki. Więcej na temat taryf gazowych można przeczytać tutaj.

Można skorzystać z dodatku osłonowegotarcza antyinflacyjna 2.0

tarcza antyinflacyjna 2.0

ar, mp / tychy.info

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.